Медия без
политическа реклама

Фермери излязоха на протест с искане за оставката на министър Вътев

81 едри стопани, които вече са получили по 250 000 евро, настояват да падне тавана за украинските помощи

23 Ноем. 2023Обновена
Пет браншови организации на животновъди и оранжерийни производители излязоха на протест с искане на оставката на земеделския министър Кирил Вътев.
Илияна Димитрова
Пет браншови организации на животновъди и оранжерийни производители излязоха на протест с искане на оставката на земеделския министър Кирил Вътев.

Два месеца след блокадите на половин България земеделски производители и животновъди отново протестират в София. Около стотина земеделски стопани се събраха на демонстрация пред сградата на земеделското министерство в 11 часа с искане за оставка на министър Кирил Вътев. Протестиращите твърдят, че той не е изпълнил обещанията за подпомагане на сектора, с които беше потушено напрежението през септември.

В действителност зад протеста стоят 81 едри фермери, които вече са получили по 250 000 евро помощ заради негативните последици от войната в Украйна, но настояват този таван да падне и да получат още пари. Преди по-малко от месец същите браншови организации дадоха ултиматум на министър Вътев да изплати допълнителните помощи, без да чака разрешение от Брюксел. Тогава министърът обяви, че няма да наруши правилата и се скара на недоволните едри фермери, че са загубили чувството си за мяра. Вътев дори се закани да започне мащабни проверки за премахване на явлението "виртуални животни".

Напрежението ескалира след напрегнато заседание на земеделската комисия в парламента снощи, на което се е стигнало до изгонване на част от присъстващите представители на протестиращите, след като те са нападали с лични обиди министъра.

На заседанието на комисията министър Вътев отказа да направи пореден опит да обясни защо парите трябва да подпомагат малките и да се спазват европейските правила, съобщи БНР. "Утре тези хора, с този манталитет, ще дойдат да протестират – за какво? Да нарушим европейския регламент. Аз утре (б.р. днес) няма да бъда в София, заявявам го пред всички", каза Вътев.

Протестиращите се надяват на подкрепа от ГЕРБ и ДПС, но в комисията Десислава Танева от ГЕРБ категорично осъди протестите. "Тези грозни сценки, това грозно поведение, не могат да бъдат оправдани с абсолютно нищо. Темата за тавана как може да стане първа тема при условие, че касае 81 човека. При условие, че целият сектор е в такава криза, ще подкрепим министъра да изпълнява решения, които съответстват на законодателството", каза тя.

До напрежение се стигна и днес, след като зам.-министърът на земеделието слезе при протестиращите пред сградата на министерството, за да ги покани на разговори. Те обаче го освиркаха с призиви за оставка. 

По-рано днес пред БНР зам.-министър Александър Йоцев обяви, че датата на протеста е избрана нарочно, когато министър Вътев го няма заради друг ангажимент.   По повод скандала в земеделската комисия Александър Йоцев коментира: "Бях убеден, че ще се стигне до там. Тези хора, когато не получат това, което искат, защото те искат невъзможни неща като нарушаване на регламенти - те изгубват почва под краката си и започват с това поведение. За нас това е ежедневие - тези обиди, тези викове".

Едрите фермери претендират за 32 млн. лв., които са останали неразпределени от украинската помощ. Европейската комисия обаче се е съгласила да завиши тавана на помощите от 250 000 евро на 280 000 евро, но не и да се премахне таванът. Сметките на земеделското министерство показват, че заради повишения тават 81 животновъдни ферми и оранжерии трябва да получат още 5 млн. лв. помощи.

Отделно протестиращите едри земеделци са недоволни, че държавата е заделила 47 млн. лв. помощи за най-малките стопани. От спора в земеделската комисия става ясно, че протестиращите искат да се променят критериите кои са малки и повече земеделски стопани да получат т.нар. помощи de minimis.

Протестът на фермерите продължи като шествие до Министерския съвет. "За организацията сме разговаряли с МВР. Автобусите ще оставят хората пред земеделското министерство и ще отидат пред бившия партиен дом. Призоваваме столичният кмет да бъде съпричастен и да определят място пред Министерството на земеделието да изчистят колите от синята зона, за да могат протестиращите да дойдат", каза на пресконференция във вторник Димитър Зоров от Националния съюз на говедовъдите в България. Зоров е и дългогодишен председател на Асоциацията на млекопреработвателите.

„Ако се изпълнят исканията на протеста, няма да се вдигнат цените. Разходите се вдигат в момента. Ако смятате, че 80 стотинки или 1 лев е достойна цена за 1 литър, питайте всички хора колко им струва един литър мляко. Трябва компенсации, за да се запазят работните места на тези хора и цените”, посочи Димитър Зоров.

Още за поводите за недоволство:

Агросекторът отново стяга протест - в четвъртък. На специална пресконференция стана ясно, че животновъдите са много недоволни от ресорния министър, а също и че очакват ГЕРБ и ДПС?

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

земеделци, протести

Още по темата