Медия без
политическа реклама

Фитнес залите и земеделците също поискаха по-нисък ДДС

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Прогнозата за лавина от искания за сваляне на ДДС и за други браншове, след като управляващите обещаха 9% ставка за ресторантьорите, е на път да се сбъдне.

20 браншови организации от аграрния и преработвателния сектор искат спешна среща с министър-председателя Бойко Борисов, съобщи БНР. В открито писмо, изпратено и до министрите на финансите и на земеделието, те настояват за обсъждане на диференцирана ставка на ДДС  и за българските плодове и зеленчуци.

Преди тях подобно искане отправиха и от Българската асоциация за здраве и фитнес. "Искаме диференцирано ДДС в размер на 9%, защото ние сме бранш, който ще играе голяма роля за възстановяването на нацията от тази епидемия", заяви шефът на асоциацията Петър Ангелов. "При нас имаме профилактика на здравето и при нас е много по-добре да се инвестират някакви пари, отколкото в болничната помощ – не че не трябва да се инвестира там, но ние просто пазим хората да стигнат до болничната помощ", смятат собствениците на фитнес зали.

Те припомнят, че са били най-засегнати заради двумесечната карантина, защото дейността им е била забранена със заповед на здравния министър. В същото време разходите им не са спирали. Ангелов прогнозира още, че дори след отварянето на тези обекти, което е факт от днес, те ще продължат да работят на загуба известно време заради икономическия срив.

Производители и преработватели на плодове и зеленчуци пък смятат, че 20% ставка на данъка за храните прави неконкурентна продукцията им в сравнение с внасяната от ЕС и от трети страни аналогична стока. Тя влизала в страната  често нерегламентирано, без ДДС, без документи и без проверка за безопасност от Агенцията по храните, твърдят земеделците, според които това е довело до практическо унищожаване на сектора и масова емиграция на хората от селските райони.

Затова и 20-те организации се надяват на директен разговор с премиера Борисов, когото да се опитат да убедят, че намаляването на ставката за плодовете и зеленчуците няма да доведе до намаляване на приходите в бюджета, а само ще отстрани негативните практики за неплащане на ДДС и натиска на нелоялната конкуренция, оказван върху легалните производители, се посочва в писмото на браншовите организации.

С подобна уговорка Борисов се съгласи да свали ставката за ресторантьорите - очаква се това да изсветлее браншът, който е един от най-сивите в икономиката ни. В замяна промяната в Закона за ДДС е съпътствана от вдигане на осигурителните прагове за заетите в целия сектор Туризъм.

В същото време лидерът на НФСБ Валери Симеонов е вкарал свой законопроект за промяна на ДДС в парламента, паралелно с този на управляващото мнозинство. В него се разширява обхватът на 9% -ната ставка в сектор Туризъм. Предлага се тя да важи за всички туристически услуги - не само хотелското настаняване и консумацията в заведения. Това означава 9% ДДС да важи и за туроператорските услуги, които в момента извън туристическите пакети начисляват 20% за единичните хотелски и ресторантьорски услуги.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата