Германският концерн Uniper спечели дело в арбитража в Стокхолм срещу "Газпром", се съобщава на сайта на германската компания, която е най-големият вносител на природен газ там. В Стокхолм все още очакват своя ред исковете на Италия, Франция, Полша и България срещу руския газов монополист.
На 7 юни арбитражният съд в Стокхолм призна правото на Uniper да разтрогне договора с "Газпром" и да получи над 13 млрд. долара компенсации за недоставен газ от средата на 2022 г. Независимо от минималните доставки от юни 2022 г. и пълното им прекратяване от август 2022 г., дългосрочните обвързаности бяха факт и трябваше да действат до 2035 г.
Uniper започна арбитражния процес против "Газпром Експорт" в края на 2022 г., сблъсквайки се със съществени загуби заради намаляването на доставките, а впоследствие и на пълното спиране на руския газ. Това принуди компанията да купува газ от други места на високи пазарни цени, което доведе до всекидневни загуби от стотици милиони евро.
Както се казва в съобщението, Uniper се справи с тези разходи с подкрепата на германското правителство и избегна фалит чрез стабилизационен договор от декември 2022 г., когато федералното правителство на практика я одържави. Едва преди месец българското правителство се осмели да подаде иск срещу руския газов монополист за 400 милиона евро, въпреки че България и Полша бяха едни от първите страни, на които Русия спря доставките на газ.
Но с изплащането на компенсациите ще възникнат проблеми, тъй като по сметките на "Газпром" средствата намаляват стремглаво. По отчетите за 2023 г. компанията за първи път от 25 години отчита гигантски загуби - 629 млрд. рубли, което е рекорд за цялото й съществуване.
От друга страна в Русия също имаше процес между "Газпром" и Uniper. През март 2024 г. Арбитражният съд на Санкт Петербург и Ленинградска област уважи молбата на Gazprom Export да забрани на Uniper да продължи делото в международния търговски арбитраж в Стокхолм. В случай на нарушаване на забраната, дъщерната компания на Uniper е длъжна да плати подобна сума - глоба от €14,3 млрд.