Унгария и Турция съобщиха, че САЩ са им разрешили да плащат за руски газ през "Газпромбанк". Санкциите срещу банката и шест нейни дъщерни компании бяха наложени на 21 ноември 2024 г.
Министърът на енергетиката на Турция Алпарслан Байрактар съобщи пред Bloomberg, че след преговори с официалните лица на САЩ страната ще продължи да плаща през санкционираната банка.
За разрешението на Унгария съобщи снощи външният министър на страната Петер Сиярто, който бе цитиран от "Ройтерс". "Днес ни предоставиха изключение за плащанията за газ през "Газпромбанк", което е добра новина, но в същото време ние бяхме вече намерили решение с нашите регионални съюзници. Алтернативният начин на плащане не нарушава санкциите, но позволява да се плаща за газ", казва Сиярто.
Засега няма потвърждение от министерството на финансите на САЩ и не е ясно дали разрешението се отнася само до тези две страни.
Малко по-рано МФ разреши да се извършват операции през "Газпромбанк", свързани с атомната енергетика. Става дума за сделки, които целят изключително поддържането на граждански ядрени проекти, започнати до 21 ноември 2024 г., като разрешението не се разпростира върху проекта АЕЦ Paks II в Унгария. Според Сиярто това ограничение не е премахнато.
Словашката държавна компания SPP, която също внася основно руски газ, каза, че не е получавала уведомление за изключение от санкциите.
Не е ясно дали "Булгартрансгаз" също ще може да получава пари за транзита на газ през Балкански поток, който се плаща през "Газпромбанк". Енергийният министсър Владимир Малинов коментира днес, че към момента няма официална информация от САЩ за сваляне на санкциите срещу "Газпромбанк". Затова и "Булгартрансгаз" разработва различни варианти за получаване на дължимите от "Газпром експорт" суми по преноса през продължението на "Турски поток" у нас.
"Газпром експорт" е платил дължимите за декември транзитни такси за преноса на руски газ през продължението на "Турски поток" до Сърбия и Унгария. За момента проблем няма, продължава работата за осигуряване на плащанията към "Булгартрансгаз" за януари и когато вариантите за тях бъдат ясни, ще бъдат обявени, допълни още Малинов. Междувременно унгарският премиер Виктор Орбан съобщи по време на срещата си с Бойко Борисов, че американските санкции за "Газпромбанк" падат за 3 месеца.
САЩ смятат, че "Газпромбанк" се използва от руските власти за закупуване на военно оборудване и изплащане на възнагражденията на руските военни. След включването на банката в санкционния списък президентът на Русия Владимир Путин отмени задължението на купувачите да плащат за доставките на газ само през "Газпромбанк". Интересното е, че указът ще действа само до 1 април 2025 г. "до смекчаване или отмяна на наложените санкции".
Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън смята, че санкциите срещу "Газпромбанк" и други руски банки "ще доведат до по-нататъшно отслабване на руската военна машина" и "ще затруднят Кремъл със заобикалянето на американските санкции да финансира и снабдява своите въоръжени сили".