Медия без
политическа реклама

“Газпром” ще пусне газа по "Северен поток" в намален обем

Втечненият газ по дългосрочен договор е многократно по-евтин от руския

19 Юли 2022Обновена
financeandmarkets.com

Потоците на руски газ по газопровода "Северен поток 1" ще бъдат възобновени навреме в четвъртък след приключване на планираната профилактика, съобщи "Ройтерс". В същото време обаче доставките няма да са в пълен обем както преди прекъсването, става ясно от публикацията. Газопроводът, който осигурява повече от една трета от износа на руски природен газ за ЕС, беше спрян на 11 юли за десет дни за годишна профилактика.

Източници, пожелали анонимност поради деликатността на въпроса, заявиха, че се очаква тръбопроводът да заработи навреме, но с по-малък капацитет от 160 млн. куб. м на ден. Контролираният от Кремъл енергиен гигант „Газпром” намали миналия месец износа на газ по маршрута до 40% от капацитета си, позовавайки се на забавяне при връщането на турбина, която Siemens Energy обслужваше в Канада. "Те (Газпром) ще се върнат към нивата, наблюдавани преди 11 юли", заяви един от източниците за очакваните от четвъртък обеми газ по "Северен поток 1".

В понеделник вестник "Комерсант" съобщи, позовавайки се на запознати със ситуацията, че на 17 юли Канада е изпратила турбината в Германия със самолет след приключване на ремонтните дейности. Един от източниците заяви, че е малко вероятно тя да бъде монтирана отново до 21 юли.

По-рано днес стана ясно, че "Газпром" е предупредила няколко големи европейски потребители на газ, че не може да гарантира доставките заради “извънредни обстоятелства”, съобщиха Reuters и Bloomberg. В писмото на «Газпром» от 14 юли се казва, че форсмажорът засяга доставките за последния месец. Причината е спирането на доставките по газопровода “Северен поток-1”. Не се дава краен срок за приключването му.

Две германски компании са потвърдили, че са получили писмото - Uniper и RWE. Uniper официално е отхвърлила заявлението на “Газпром” като необосновано, съобщи РБК.

Форсмажорът е стандартна клауза в търговските договори. Той се прилага при непредвидени обстоятелства и предпазва компанията от съдебен иск за неизпълнение на задълженията.

На 14 юни “Газпром” обяви, че съкращава доставките на газ по “Северен поток” с около 40%. От 11 до 21 юли компанията временно спря “Северен поток” за планова профилактика.

Европа обаче се опасява, че това е само повод и че доставките няма да бъдат възстановени въобще.

“Трябва да сме готови за още прекъсвания в доставките и даже за пълно спиране на газа от Русия”, предупреди председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен. ЕК готви план за борба с енергийната криза. Той предвижда солидарност в разпределението на запасите и текущите доставки при криза, както и солидарно съкращаване на ползването на газ - договорка между страните от какво да се икономисва при нужда.

 

Европейската комисия подписа днес меморандум за разбирателство с Азербайджан, който предвижда удвояване на доставките на азерски природен газ до поне 20 милиарда кубични метра газ годишно през периода до 2027 г. съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.

 

Икономистът Георги Ангелов пък опроверга във “Фейсбук” твърденията за “евтиния” руски газ, които се разпространяват от привържениците на възобновяването на преговорите с “Газпром” у нас. Той дава пример с Унгария, която все още получава газ от Русия. “Газпром” прекрати едностранно доставките за България, след като тя отказа да плаща в рубли вместо в долари, както е предвидено по договор.

“Мит 1: Унгария купува евтин руски газ

Реалност: 
Както се вижда на графиката (синята линия), руският газ внасян от Унгария по дългосрочен договор е сред най-скъпите в Европа. Да вземем например данни за февруари месец, преди започването на войната - през февруари Унгария плаща около 90 евро на мегаватчас, това е дори повече от цената на спот пазара по онова време! 

Забележително е и огромното поскъпване на руския газ за Унгария - от началото на 2021 година до февруари 2022 година поскъпването е приблизително пет пъти! “Газпром” евтин газ не дава, колкото и фейсбук троловете да искат да ни убедят в друго. Нека сравним и цената на алжирския газ за Италия с цената на руския газ за Унгария. Алжирският газ с около 60% по-евтин от руския (така е и с азерския газ за България). 

В този смисъл не е учудващо, че Унгария търси да закупи и не-руски газ и проявява силен интерес към газовата връзка между България и Гърция. Защото тази газова връзка би позволила на Унгария да получава втечнен или азерски газ от Гърция през България и Румъния.

------------------------------

Мит 2: Втечненият газ неизбежно е по-скъп от руския

Реалност: 
Както се вижда отново на графиката (оранжевата линия), Испания внася втечнен газ от САЩ по дългосрочен договор. Заедно с всички разходи за газификация, транспорт и регазификация втечненият газ за Испания е по-евтин от руският газ за Унгария. И преди войната е по-евтин, и след началото на войната е по-евтин.

Защо се получава така? Просто защото самият газ в САЩ е драстично по-евтин - колкото и разходи да слагаш за транспорт и газификация, той пак си остава по-евтин. Забележете, обаче, че тук говорим за втечнен газ по дългосрочен договор. Само с дългосрочен договор може да се получи втечнен газ на ниска цена. Ако се купува на спот пазара, цената е близка до тази на борсата.

 

 

 

Източник на графиката: ACER

С всеки изминал ден Москва затвърждава поведението си на газов рекетьор. Днес дойде поредната странна новина -  "Газпром" обяви, че не можел да гарантира правилното функциониране на газопровода "Северен поток-1".

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Газпром, Европа, криза

Още по темата