В удивителен синхрон депутатите от ГЕРБ и "Възраждане" решиха да спасяват бизнеса от високите цени на тока. Оказа се, че почти едновременно от двете партии са внесли идентични предложения - ако електроенергията на борсата струва повече от 180 лв. за мегаватчас, фирмите да бъдат напълно компенсирани за всичко над тези 180 лв. Темата влезе в дневния ред на парламентарната комисия по енергетика, а нейният председател - Делян Добрев, обяви, че спасителната програма трябва бързо да бъде придвижена и гласувана.
Подобна "програма за компенсиране" вече бе приложена - заради шоковете на енергийния пазар след нахлуването на Русия в Украйна. Тогава обаче бе поставена по-висока граница на "поносимост" за бизнеса - 200 лв.
И двата проекта предвиждат средствата за компенсиране да се вземат от нашумелия фонд "Сигурност на електроенергийния пазар", който и без друго изнемогва. Точно ГЕРБ, които сега искат да черпят от фонда, от месеци тръбят, че в него има огромен дефицит (през март Делян Добрев се кахъреше, че недостигът е над 1 млрд. лв.). Радослав Рибарски от ПП-ДБ обърна внимание, че средствата не са налични, и определи предложенията като популистки.
Рибарски постави и друг логичен въпрос - защо българските предприятия, дори тези с непрекъснат режим на работа, н сключват дългосрочни договори, а купуват ток "в последния момент" от борсата, където цените на моменти са много ниски, но в други часови пояси стигат рекорди върхове. Въпросът не получи отговор, но присъстващи на заседанието представители на бизнеса заявиха, че без помощ бизнесът щял да се срине.
В отворено писмо на 17 юли Асоциацията на българските работодатели обяви, че иска спешни мерки, защото цената у нас била между 2 и 3 пъти по-висока от тази в Германия, Нидерландия, Австрия и Франция. Цитираните стойности са именно за борсови цени "ден за ден" и "ден напред", които по принцип са трудно предвидими и играят в осо//бено широки граници.
Шефът на фонда за енергийна сигурност Диан Червенкондев, който е бивш депутат от ГЕРБ, увери енергийната комисия, че няма да е проблем да се покрият разходите на компенсиране на бизнеса за горницата над 180 лева//МВтч до края на годината. И служебният министър на енергетиката Владимир Малинов успокои, че пари ще се намерят.
По груби прогнозни сметки, ако програмата бъде приета с начало 1 юли и финал на 31 декември, щели да са необходими около 200-230 млн. лева.
Малинов обясни, че в сряда кабинетът е решил облагането на свръхпечалбите, които енергийните компании правят заради високите цени, да бъде удължено до края на 2024 г. Това щяло да гарантира приходи от 160 млн. лв. във фонда. Основни платци на данък "свръхпечалба" са АЕЦ "Козлодуй" и други фирми от държавната енергетика.