Медия без
политическа реклама

Задължиха Асен Василев да върне 1 млрд. лв. в енергийния фонд

В НС никой не казва откъде финансовият министър ще осигури парите до 31 март без актуализация на бюджета

21 Март 2024Обновена
Финансовият министър Асен Василев бе обвинен от шефа на енерегийната комисия Делян Добрев за главен виновник фондът да излезе на червено.
Илияна Димитрова
Финансовият министър Асен Василев бе обвинен от шефа на енерегийната комисия Делян Добрев за главен виновник фондът да излезе на червено.

Парламентът задължи финансовия министър Асен Василев до 31 март да предприеме действия за покриване на дефицита от 1 милиард лева във Фонда "Сигурност на електроенергийната система". С тези пари фондът трябва да покрие разходите на НЕК по дългосрочните договори за изкупуване на електроенергия, както и да изплати премиите към производителите на ток от ВЕИ и към топлофикациите с комбинирано производство на топлоенергия и ток.

Единствени срещу това решение гласуваха депутатите от ПП-ДБ.

Близо три часа продължиха дебатите в парламента, по време на които финансовият министър бе подложен на публичен линч за това, че е "обезкървил" енергетиката, "източил" фонда за енергийна сигурност, задлъжнял държавата, напомпал инфлацията и почти докарал държавата до фалит. Най-яростни критики срещу политиката на Василев като финансов министър отправиха депутатите от ГЕРБ, пригласяни от "Възраждане" и ИТН. 

Нито един депутат обаче не зададе въпроса откъде финансовият министър ще извади 1 милиард лева, за да попълни дефицита във фонда. Подобно действие неизменно минава през актуализация на бюджета, но даденият срок 31 март не предполага подобни промени.

Вносители на гласуваното решение са Бойко Борисов, Делян Пеевски, Делян Добрев и Станислав Анастасов. В мотивите си те посочват, че финансовият министър е "източил" над 3.5 млрд. лв. от БЕХ и 847 млн. лв. от ФСЕС чрез програмите за компенсиране на небитовите потребители.

По време на дебатите Делян Добрев коригира тези сметки, като каза, че източените средства са още по-големи - 5.4 млрд. лв. Добрев изброи сумите, които държавните енергийни дружества са превеждали като дивиденти към държавата през последните три години, както и средствата, които ФСЕС е бил принуден да преведе на бюджета. В сметката Добрев сложи и предсрочно върнатия от НЕК заем към държавата от 1.176 млрд. лв. за т.нар. зърнена сделка, която така и не беше осъществена. 

"Лично Асен Василев ги прибра в държавния бюджет тези средства и те бяха похарчени незнайно за какво, но не и за компенсации за цените на тока", посочи Добрев. И призова депутатите да закърпят положението до 1 юли, като гласуват решението за запълване на дефицита във фонда, след което ще има нова калкулация на бюджета му при новите цени на електроенергията. 

"В противен случай КЕВР ще е принудена да балансира системата през цените за крайните потребители. Въвеждането отново на вноската "Задължение към обществото" в размер на 30 лв. на мегаватчас, означава вдигане на сметките за ток на всички потребители с 15%. Това ще оскъпи всички продукти по веригата и ще напомпа допълнително инфлацията, така че няма скоро да влезем в еврозоната", обясни Добрев.

Той обаче не отговори на въпроса няма ли членството в еврозоната да се отдалечи и заради надхвърлянето на критерия за бюджетен дефицит, ако се извадят 1 млрд. лв. от бюджета. 

От ДПС също нападнаха Асен Василев като основен виновник за дупката във фонда за енергийна сигурност. Рамадан Аталай припомни, че винаги този фонд е имал буфер от 800 млн. до 1 млрд. лв., който обаче е бил иззет от финансовия министър с бюджета за тази година. 

От "Възраждане" определиха поведението на ГЕРБ и ДПС като лицемерно. "Къде бяха ГЕРБ и ДПС, когато се гласуваха промените в закона за държавния бюджет и закона за енергетиката. С тези промени бяха източени парите в енергетиката. Загрижили сте се сега, защото вашият мандат идва, но тогава ще дойдат и високите сметки за ток на домакинствата", посочи Йордан Тодоров от "Възраждане". 

От БСП призоваха предвиденият за 1 юли старт на либерализацията на пазара на ток за бита да бъде отложен с една година. "Моделът, който е избран, е погрешен и мъртво роден. Ако реформата стартира сега, ще създаде хаос. От 1 юли НЕК няма да е обществен доставчик на ток и няма да прави микс за битовите потребители с тока от въглищните централи. Какво ще стане с препитанието на миньорите? Фонд СЕС няма пари да изплаща компенсациите на новите доставчици на ток, както и премиите на производителите на ток. А освен това предстои политическа криза", обясни Драгомир Стойнев от БСП.

"Не от министъра на финансите, а от КЕВР зависи дали бюджетът на фонд СЕС ще бъде балансиран", на няколко пъти се опитаха да обяснят депутати от ПП-ДБ в опит да защитят Асен Василев.

Радослав Рибарски обясни, че основна причина за намалелите приходи във фонда е сривът на цената на въглеродните квоти. Продажбите на спестените емисии формира 60% от приходите във ФСЕС, но от лятото насам цената им е паднала от 85 евро под 60 евро на тон. Наред с това заради спад на борсовата цена на електроенергията от прогнозни 255 лв. на 150 лв. на мегаватчас са намалели и приходите от 5%-ната вноска от продажбите на производителите на ток.

"Насажда се страх, че цената на тока за бита ще се увеличи, за да се вдигнат приходите във фонда, но никой не казва, че разходите му трябва да се намалят", каза Рибарски. В момента фондът плаща огромни премии на производителите на ток на цени, които в пъти надвишават сегашните борсови нива. "Въпреки че законът задължава КЕВР при съществени изменения на цените да актуализира бюджета на фонда на всеки 6 месеца, комисията не го прави това. Там е разковничето", посочи Рибарски. Той поиска ново заседание на енергийната комисия, на която шефът на КЕВР да обясни защо не предприема подобни действия и може ли така да се затвори дупката във фонда.

От ПП обвиниха ГЕРБ, че нарочно са вкарали решението като извънредна точка в дневния ред на парламента единствено, за да нападат Асен Василев.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ФСЕС, Делян Добрев

Още по темата