Медия без
политическа реклама

ГЕРБ отстъпи за някои ограничения върху Airbnb и Booking

Собствениците на имоти няма да търсят съгласието на 50 на сто от съседите си, ако искат да настаняват туристи

12 Февр. 2020Обновена
Pixabay

ГЕРБ се отказа от спорната си идея да задължат собствениците на имоти за краткосрочно отдаване под наем да търсят съгласието на поне половината от съседите си, ако искат да настаняват гости. Ако беше приета, разпоредбата щеше сериозно да ограничи хората, които ползват електронни платформи като Airbnb, Booking, Expedia, Booking, за да отдават стаи и апартаменти за краткосрочно настаняване.

Предложението беше направено от зам.-председателя на парламентарната комисия по икономика и туризъм Даниела Савеклиева. Текстът беше вкаран в проект за промени в Закона за туризма и беше одобрен в комисията. Днес обаче, по време на разглеждането на поправките на второ четене в пленарната зала на Народното събрание, управляващите решиха да го оттеглят.

"По време на дебата в комисията стана ясно, че това ще бъде една пречка за духа на промяната, която правим, а именно да направим регистрационен режим на тези места за настаняване", не особено ясно се аргументира Димитър Бойчев от ГЕРБ, който поиска отпадането на спорния текст. Всъщност в комисията въпросът въобще не беше дискутиран.

СЪМНЕНИЯ

Отстъплението на управляващите дойде след като в публичното пространство се появявиха коментари, че предлаганата от тях мярка ще създаде проблеми.

„Идеята да има санкция от общото събрание на етажната собственост е добра. Хората, които обитават трайно сградата, трябва да имат някаква сигурност  – кой влиза, по какъв ред се настанява. Необходимо е да има комуникация между собственика, който отдава имота си краткосрочно, и останалите собственици. На този етап обаче смятам, че предложението ще създаде повече проблеми, отколкото да намери решения. Първо трябва да се помисли за промяна на Закона за етажната собственост, която да гарантира легитимно провеждане на общи събрания“, коментира пред Investor.bg Ламбро Попов, председател на Управителния съвет на Асоциацията на дружествата, управляващи етажна собственост (АДУЕС).

Идеята получи и политически отпор. "Възможността за отдаване под наем чрез сайтове като Airbnb.com и booking.com съживи цели райони в София и други градове. Хиляди граждани разчитат на допълнителен доход от това. Някои си покриват месечните комунални сметки, за други е цяла бизнес ниша", обявиха от "Демократична България". И, още преди законовата промяна да бъде приета, призоваха президента Румен Радев да бъде готов да й наложи вето.

ЗАТЯГАНЕ 

Миналата зима група депутати начело с Менда Стоянова внесоха други поправки, с които поискаха имотите, предлагани на туристи в интернет, да се категоризират, а сайтове, които качват обяви на нелегитимни обекти, да бъдат блокирани, спирани и прочее. 

Заради силния обществен отпор предложението бе модифицирано и сега за наемодателите остава задължението да впишат имотите си в регистъра на местата за настаняване към Министерството на туризма. Наредбата как точно да става вписването в регистъра обаче още не е готова. 

Междувременно с други промени парламентът реши собствениците на имоти за краткосрочно наемане да бъдат облагани с  патентен данък  - от 25 до 250 лв. според местонахождението на обекта.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата