Медия без
политическа реклама

В Гърция ловят с дронове "окупатори" на плажа

Едно кафе вече не стига, все повече концесионери искат пари за чадъра и шезлонга

Най-хубавите плажове са девствените.
Най-хубавите плажове са девствените.

Вярно ли е, че в Гърция се заразиха от българския пример и вече "дерат кожите" на туристите с платени чадъри и шезлонги? Факт е, че все повече концесионери в съседната държава събират такси за плажните удобства и не може човек да престои цял ден край морето на едно фрапе. Но както винаги е било, гръцките власти държат нещата под контрол и бързо наказват тарикатите - печалбари.

През март правителството въведе нови правила за стопанисването на плажовете. Чадърите и шезлонгите трябва да са на поне четири метра разстояние от морето. А там, където ивицата е тясна, изобщо не може да се поставят и предлагат платени чадъри.

Оказва се обаче, че съвсем по български и в Гърция се роят "предприемачи", които заобикалят правилата и без да са получили концесия, отварят нелегални барове и таверни на пясъка и събират такси от плажуващите за чадъри и шезлонги".   

Досега властите са получили над 1000 оплаквания за незаконно "приватизиране" на плажове на Корфу, Халкидики и т.н. За да се справят с тази нова мода за превземане на бреговага ивица, властите използват дронове и сателитни снимки. В лова на нарушители участва и новото мобилно приложение MyCoast, чрез което всеки може да подаде сигнал за "окупиране" на публичен плаж от стопанин, който няма договор за ползване.  

Само за  пет дни контролните органи в Гърция са затворили три незаконни обекта и са наложили глоби за за над 350 000 евро,  съобщи "Дойче веле"

 

Хавлиен протест 

Чуждестранните и местните туристи не са очаровани от въвеждането на такси за чадъри и шезлонги на плажовете - дори да ги събират законни концесионери. Според гръцките медии два шезлонга с чадър над тях струват между 20 и 40 евро на ден, а по някои от най-популярните плажове - и повече.  

През миналото лято, когато рекордните 33 милиона туристи са посетили гръцкото крайбрежие, на остров Парос възникна т.нар. хавлиено движение. Протестиращите покриваха с хавлии пясъка и настояваха за достатъчно място за свободно плажуване за хората, които не искат да дават пари за чадъри. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

търция, плажове

Още по темата