Медия без
политическа реклама

Инфлацията е помогнала на длъжниците с просрочени заеми

Подобрява се платежоспособността на домакинствата, отчитат колекторски фирми

06 Март 2024
Pixabay

Българските домакинства с просрочени задължения към банки и други финансови институции все по-лесно успяват да се издължат, като расте делът на тези, които сключват доброволни споразумения за плащане и използват онлайн канали и платформи за погасяване и самообслужване.

Това показват данни от проучване на Агенция за събиране на вземания (АСВ), което обхваща над 550 хил. броя задължения. Това е една от големите колекторски компании с портфейл от 539 хил. задължения с номинал 1.65 млрд. лв.

Според проучването изминалата 2023 г. е с осезаемо подобрени нива на платежоспособност и способността за българските домакинства с просрочия да плащат непогасените си задължения към колекторски фирми е на най-високо ниво от 2019 г. Причините за тази положителна тенденция са ръстът на заплатите и пенсиите на фона на инфлация, която обезценява натрупаните в миналото дългове, както и рекордно ниските лихви по банковите заеми у нас.

Наскоро от асоциацията на колекторските фирми също обявиха, че високата инфлация през последните две години е направила хората по-предпазливи и за първи път от 10 години няма бум на задлъжнялостта след голямото харчене по коледните и новогодишните празници. По-голямата част от потребителите са съумели да харчат според възможностите си и не срещат финансови затруднения през януари, твърдят от колекторските фирми.

Новите дигитални технологии за разплащане и самообслужване пък са повишили с 13% броя на плащанията по просрочен дълг през миналата година, отчитат от АСВ. Увеличава се и размерът на сумите, които се превеждат през виртуален ПОС (vPOS) за погасяване на дългове. Удобство на виртуалния ПОС е и това, че кредиторът не начислява допълнителни такси.

ПРОФИЛ НА ДЛЪЖНИКА

Това е причината и за подобреното положение на младите хора с просрочия – тези до 29 години. Обикновено тази група често е давана като пример за проблемна при планирането на личните финанси и навременните плащания.

Проучването показва, че най-добра събираемост има при най-малките като сума - до 500 лв. Интересна констатация е,  че дългове от 1000 до 2000 лв. се събират по-трудно, отколкото сравнително по-големите - между 5000 и 20 000 лв.

Все повече длъжници избират да се разплатят преди да се стигне до съд, отчитат от АСВ - ръстът на споразумения за доброволно плащане се е увеличил с почти 28% през 2023 г. 

Въпреки повишената платежоспособност на длъжниците се наблюдава влошаване на разплащането на просрочени задължения по потребителски кредити. В същото време се подобрява покриването на задължения по стокови кредити и кредитни карти.  

Жените остават по-добри платци от мъжете - дългогодишна тенденция, която не се променя при разделението по пол.

Според населеното място най-съвестни през 2023 г. са били жителите на Панагюрище, Димитровград и Габрово. Година по-рано такива са и тези в Пазарджик и Смолян. Велико Търново показва най-устойчива тенденция в това отношение - хората в града и областта плащат редовно във всяка от изминалите две години. За този период най-затруднени в погасяването на заеми са жителите на Берковица и Самоков.

АКТИВИЗИРАНЕ НА ПАЗАРА НА ДЪЛГОВЕ

От колекторската компания посочват, че продажбите на несъбрани вземания от страна на банки и други финансови институции се активизират. Само в последното тримесечие на 2023 г. инвестициите в нови портфейли надминават значително общите вложения от предходните девет месеца като тази тенденция се наблюдава и в първите два месеца на 2024 г.  "Очакваме повече на брой и по-голям стойностен обем сделки с просрочени вземания през тази година - както регулярни продажби на дълг, така и единични портфейли”, прогнозира Юлия Юргакиева, изпълнителен директор на АСВ.

Друга нова тенденция на пазара на несъбрани вземания в България е реализацията на все повече обезпечения по необслужвани заеми на цени, които са много близки до пазарните. Основна причина за това сближаване в цените е ръстът на инвестициите в имоти в България и покачването на стойността им през последните 5 години. Наблюдава се и засилено търсене, включително и на трудно ликвидни имоти, от крайни купувачи, които искат да инвестират свободни средства и да ги предпазят от инфлацията и все още нулевите лихви по депозитите.

И тази година  се запазва трендът да се продават повече жилищни имоти, следвани от търговски и индустриални активи. По-слаб е интересът към парцели и земи. В сравнение с предишни години обаче има повече интерес към покупки на парцели, подходящи за соларни паркове - в близост до електроразпределителната мрежа.

Увеличава се интересът към цесии на вземания, заедно с обезпечения. Между 20% и 30% от общите приходи на АСВ през последните две години се дължат на извънсъдебни споразумения с длъжници и индивидуални цесии на обезпечени вземания. Интересът към цесиите е генериран основно от по-високата платежоспособност, която стимулира част от потенциалните инвеститори да потърсят алтернативни методи за закупуване на имоти - чрез придобиване на съдебни вземания, посочват от АСВ.

РИСКОВЕТЕ ОСТАВАТ

От АСВ предупреждават, че независимо от благоприятните тенденции рисковете остават. Забавянето и зануляването на икономическия растеж в останалите държави от Европа може да предизвиква съкращения на работни места и стагнация в доходите в редица европейски страни, както и рекордно високите лихви по кредитите в страните от еврозоната.

Последното засега не се пренася като тенденция в България, но в бъдеще може да повлияе негативно и да влоши платежоспособността на домакинствата. БНБ вече предупреди, че може да въведе допълнителни мерки за затягане на ипотечното кредитиране - най-бързоразвиващият се сегмент от банковото кредитиране в България. Евентуални съкращения на работни места и прекъсване на тенденцията на увеличение на доходите в международни компании с филиали и производства в страната или местни фирми, които обслужват бизнеси извън България, в съчетание с ново ускоряване на инфлацията поради една или друга причина, също може да доведе до влошаване на добрата текуща форма в платежоспособността на българския потребител.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?