Да си научат правата и така да се пазят от тормоза на фирмите за събиране на вземания – такъв съвет отправя правосъдният министър Данаил Кирилов към притеснените длъжници. Препоръката си Кирилов дава в отговор на парламентарно питане на депутата от БСП Кристина Сидорова, която му напомня, че колекторските фирми не са спрели своята дейност в периода на извънредното положение.
„Дейността на т.нар. „колекторски фирми” предхожда евентуалното производство за принудителното изпълнение. Тоест, тази дейност цели да събере извънсъдебно претендирано вземане, за което не е постановено осъдително решение и/или не е издаден изпълнителен лист. Следователно „колекторските фирми” не могат сами без съд и частен съдебен изпълнител (ЧСИ), или държавен съдебен изпълнител (ДСИ) да осъществят принудително изпълнение, макар вероятно да твърдят това в комуникацията с длъжниците, по телефон или по друг начин”, изтъква правосъдният министър.
И допълва: „Смятам, че длъжниците следва да познават правата си в тези случаи и да не се подават на необоснован „тормоз” или заплахи”, обявява Кирилов.
Именно това мнение на правосъдния министър разгневи Националната асоциация за защита на потребителите, която го обвини, че подвежда обществото по отношение на дейността на колекторските фирми. "Министър Кирилов очаква всеки гражданин да бъде с юридическо образование и хвърля изцяло вината върху потребителите, ако те допуснат да бъдат подведени от фирмите за събиране на вземания. Той оправдава техния тормоз над гражданите", обявиха от асоциацията. И мрачно прогнозираха бум на лошите кредити през следващите месеци.
В своя отговор Кирилов успокоително изрежда случаите, при които според извънредното законодателство ЧСИ и ДСИ не могат да налагат запори – на банкови сметки на физически лица и на лечебни заведения, върху заплати и пенсии, нито да предприемат обезпечителни мерки върху медицинска апаратура и оборудване. Не могат и да описват движими вещи и недвижими имоти на физически лица, освен за задължения за издръжка, за вреди от непозволено увреждане и за вземания за трудово възнаграждение. Правосъдният министър посочва, че внесените законодателни промени от правителството предвиждат срокът на действие на тази мярка да се удължи до 13 юли 2020 г. – два месеца след края на извънредното положение.