Служебният кабинет се похвали със сериозен напредък по темата "развитие на българската ядрена енергетика". Перспективите на България са свързани с две западни държави - със САЩ за изграждане на два нови енергоблока на площадката на АЕЦ "Козлодуй", и с Франция - за довършване на замразения проект АЕЦ "Белене", стана ясно от изказване на зам.-министъра на енергетиката Еленко Божков на международна конференция в София.
На 4 април предстои визита на изпълнителният директор на френската компания "Електрисите дьо Франс" (EDF), отговарящ за новите мощности, за разговори за проекта АЕЦ "Белене", съобщи Божков. По-късно през април експерти на EDF ще направят преглед на площадката в Белене и на доставеното от "Росатом" оборудване, за да преценят какво може да се използва.
Френският енергиен гигант бе поканен да участва в АЕЦ "Белене" като стратегически партньор още през 2007 г. и прояви интерес, но в крайна сметка не подаде оферта. Сега ситуацията е много различна. EDF ще анализира отново проекта и ще прецени дали и как може да се включи - както като строител и доставчик на технология, така и за осигуряване на финансирането, обясни Еленко Божков. Плановете са до 2035 г. да има работеща АЕЦ с два блока с по 1000 мегавата мощност, като се използва доставеното оборудване на "Росатом" тип ВВЕР.
В много напреднал етап са преговорите с американската "Уестигхаус" (Westinghouse) за изграждане на седми и осми блок в АЕЦ "Козлодуй" по технологията AP 1000 до 2045 г., посочи енергийният зам.-министър.
Предстои България да подпише междуправителствени споразумения със САЩ и с Франция за сътрудничество в ядрената енергетика, които да улеснят реализацията на двата проекта. Те трябва да бъдат ратифицирани в Народното събрание, което според Еленко Божков може да стане още в първите месеци на новия парламент. Договорките с американците ще трябва да се съгласуват и с Европейската комисия, защото САЩ са страна извън ЕС
Служебният зам.-министърът призна, че на този етап не е ясно колко милиарда ще струват новите ядрени мощности и с какви инвестиции ще се ангажира държавата. Параметрите - технически и финансови, предстои да се уточняват. Те ще бъдат оформени в инженеринговите договори, които трябва да бъдат подписани с компаниите стратегически партньори - "Електрисите дьо Франс" и "Уестингхаус".
Презареждане
Еленко Божков съобщи, че на 24 март е подписан окончателният договор с Framatome за горивото на VI блок на АЕЦ "Козлодуй" и първите доставки се чакат през 2025 г. Горивото на френската компания е по лиценз на руската ТВЕЛ и няма нужда от лицензиране от Агенцията за ядрено регулиране. За пети блок също има договор за доставка на неруско гориво - доставчик е "Уестингхаус Електрик Швеция АВ.