Медия без
политическа реклама

Кирил Петков обвърза ГЕРБ с корупционни схеми с Русия

Той обяви, че става въпрос за газопровода, който нарече „Руски поток“

13 Май 2022Обновена
БГНЕС
Кирил Петков

В битката си с бившите управляващи премиерът Кирил Петков отиде една крачка по-далеч. Тази сутрин в парламента той на практика обвини ГЕРБ, че са участвали в корупционни схеми в енергетиката, свързани с Русия.

Петков беше в пленарната зала за петъчния блицконтрол. От ДПС поискаха да узнаят защо той намесва техния съпартиец Делян Пеевски в проектите за руски газопроводи, преминаващи през България.

В отговор премиерът се върна към американския закон „Магнитски“, по който Съединените щати санкционираха Пеевски. "Когато се срещнах с US Treasury, те споделиха, че "Магнитски", като прилагане в чужда държава, е най-мащабният в България до този момент. Разбира се, един от тримата човека по "Магнитски" е Делян Пеевски. В US Treasury казаха специално името на г-н Делян Пеевски, който е в този лист", каза Петков, като произнасяше на английски наименованието на американското министерство на финансите.

Той обясни, че корупцията е инструмент на руската външна политика, чрез който тя влияе на чужди правителства. В случая с България, според Петков, тази корупция минава през руските енергийни проекти.

И тук премиерът направи връзката с бившите управляващи: „Когато една страна реши да строи, да го кажа по друг начин, "Руски поток", през територията на България, без да има шанс дори най-бедната част на България – Северозападна България, да черпи от този газ, и похарчи три милиарда от нашите пари, тогава явно има някаква друга причина. Когато се видя "Рейндж роувър"-ът, който е паркиран в гаража на колегите от ГЕРБ, се вижда как тази връзка е абсолютно свързана." Когато говори за "Рейндж роувър"-а, той очевидно има предвид джипа, открит в гаража на пиара на ГЕРБ Севделина Арнаудова, принадлежащ на фирмата, построила газопровода „Турски поток“ у нас.

Твърденията му, очаквано, вбесиха герберите. Десислава Атанасова – водачът на групата им, го обвини, че лъже, и настоя парламентарното ръководство да го изгони. „Вратата е ей там и тази зала не заслужава подобно отношение!“, яростно обяви тя.

Да защити премиера излезе депутатът от БСП Явор Божанков, известен с острия си език. „Г-жо Атанасова, забравихте да се изчервите!“, обърна се той към депутата от ГЕРБ-СДС. И заяви, че случилото се с газопровода е „меко казано схема“.

КОГА ЩЕ ДОЙДЕ АЗЕРСКИЯТ ГАЗ

Още преди да бъде завършен интерконекторът с Гърция, България ще започне да получава цялото количество договорен азерски газ. Това съобщи от парламентарната трибуна премиерът Кирил Петков.

"Добрата новина днес е, че това, което до този момент беше обвързано с изпълнението на гръцката връзка, за да имаме доставки от азерски газ, вече няма да е факт. Ще можем да си получим цялото количество от азерски газ преди връзката да бъде готова, още от 1 юли. Това показва, че когато има истински устрем за диверсификация и истинско желание за диверсификация, нашите партньори са готови да подадат ръка. През всички тези години просто не е имало желание да се случи това”, заяви той. Припомняме, че през септември миналата година бившият изпълнителен директор на "Булгаргаз" Николай Павлов е отказал страната ни да получи по-евтиното синьо гориво от Азербайджан и по този начин не бе дадена възможност през зимата у нас цената на природния газ да бъде по-ниска.

В отговор на въпроси около договореното синьо гориво по време на визитата си в САЩ, Петков посочи, че очакваните два танкера през юни са директна доставка от американска компания, без да се ползват услугите на посредници. "Вече има сключен договор между тази компания и Булгаргаз", каза Петков. Той обаче не посочи името на компанията, нито цената на доставката. Петков единствено заяви за пореден път, че цената ще е по-ниска от тази на Газпром, както и че директните въпроси трябва да бъдат зададени на министъра на енергетиката.

"Сега" припомня: 

За юни вече имаме два кораба втечнен газ, който ще бъде под цената на ''Газпром''. Вече започваме преговорите за дългосрочен договор, който ще бъде с цени доста по-ниски дори от на тези двата кораба, така че когато се осредни, цялото количество ще бъде с доста по-ниска цена.

 

Още по темата