Печално известният кмет на Царево се опитва да прокара поредния скандален проект за застрояване на Синеморец. Неуморният местен ръководител внесе докладна записка, според която 10 декара терен в близост до морето, отреден за спорт, трябва да промени статута си, за да се отвори място за изграждане на поредния жилищен квартал. Точката за имота, където според проекта ще поникнат 14 триетажни сгради от курортно-жилищен тип, бе планирана за разглеждане на днешното заседание на общинския съвет. Но тъй като природозащитниците вдигнаха шум в социалните мрежи, тръгна подписка, а тази сутрин организираха протест пред сградата на местния парламент, Лапчев се притесни и обяви, че е оттеглил докладната си, защото внезапно открил технически несъответствия.
Демонстрантите погрещнаха кмета и членовете на общинския съвет им с плакати „Не ни отнемайте единствения терен за спорт“ и скандирания „Оставка“. Видният ГЕРБ-ер Лапчев пък съзря в протеста политически причини и отказа да отговори на простия въпрос дали ще направи втори опит за прокарване на предложението си, след като отстрани "техническите нередности". Вместо това отсече, че ще коментира само факти и че общинската администрация има правомощията да решава как да управлява общинските имоти, какъвто е и въпросният терен..
„Теренът има уникална гледка към морето, в съседство са земеделски земи, а най-голямото безобразие е, че искат да посегнат на единственият общински имот, който е предназначен за спортни дейности в селото", коментира Борислав Борисов от Фейсбук групата „Да не допуснем Синеморец да се превърне в Слънчев бряг“.
В докладната записка на кмета Лапчев въпросните 9823 кв. метра са зелена поляна, която "не се ползва по предназначение" и затова се предлага да теренът да бъде разделен на 14 отделни парчета с площи между 400 и 1000 квадрата, които да бъдат застроени при следните параметри: височина до 10 метра (3 етажа), кинт 1,2, плътност 60 %, озеленяване 40 %.
Лапчев се позовава и на благосклонното становище на екоинспекцията в Бургас. От РИОСВ-Бургас посочват, че няма нужда от екооценка и оценка на въздействието върху околната среда.
Междувременно Асоциацията на парковете в България настоя екоинспекцията да спре всички проекти за стоителство в Синеморец и да задължи общината да подложи инвестиционните намерения на задължителните процедури за оценка на въздействието. Тема от последните месеци е леенето на бетон края морския бряг в местността Поляните, където също са планирани къщи за цял жк..