Медия без
политическа реклама

Коронавирусът "отмени" компенсациите за анулиран полет

Авиокомпаниите вече не дължат обезщетения за провалено пътуване, след като ЕК обяви пандемията за "извънредни обстоятелства"

Pixabay

Пътниците със самолет вече не могат да претендират за компенсации, ако полетът им е отменен или закъснее заради причина, свързана с пандемията. Това предупреждение отправи Соня Спасова, директор на Европейския потребителски център в София, в ефира на БНТ.

Не става дума за промяна в правилата за правата на пасажерите - просто Европейската комисия обяви разпространението на COVID-19 за извънредна ситуация. И досега важеше уговорката, че при форсмажорни обстоятелства авиокомпаниите не дължат обезщетения на клиентите си, защото нямат вина, че се е наложило да отлагат или анулират полети.

От потребителския център припомнят, че според еврорегламента пътникът няма право на обезщетение, ако:

-  отмяната е заради извънредни обстоятелства, които са извън контрола на авиокомпанията и не са могли бъдат избегнати, дори и да са взети всички необходими мерки, като например: лошо време, политическа нестабилност, рискове, свързани със сигурността на пътниците (новото е, че ЕК обяви за "извънредни обстоятелства" бедите, причинявани от корона-вируса, и мерките за озаптяването му, бел. ред.).    

-  бил е информиран за отмяната  на полета достатъчно рано - минимум 14 дни преди началната дата на излитане; 

-  получил е предложение да бъде качен на друг самолет, с часове на излитане и кацане, близки до първоначалните, но е отказал.

 

От Европейския потребителски център призовават планиращите пътуване по въздух "да бъдат особено внимателни с новите условия, породени от разпространението на заразата". Това означава, че пасажерите трябва да си калкулират рисковете да не пристигнат навреме там, за където са тръгнали, и  да не разчитат, че авиокомпанията ще ги обезщети за причинените неудобства.

При сегашната санитарна извънредна ситуация, която е обхванала целия глобус, едно е сигурно, ако има смущения в разписанието на самолетите, всяка превозвач ще търси оправдание в коронавируса, дори да има други причини.

 

На сайта си ЕПЦ припомня какви са основните права на пасажерите при отменен полет в общия случай. Авиокомпанията е длъжна да предложи на своите клиенти избор между следните опции: 

- отказ от пътуване и връщане на сумите по неизползвания самолетен билет;

- премаршрутиране с друг полет за достигане до крайната точка на пътуването;

- обратен полет до първоначалния пункт на излитане, при първа възможност.

 

Ако изберете премаршрутиране

Авиокомпанията е задължена да ви осигури грижа за времето, докато изчаквате заместващия полет на летището, а именно:

  • храна и напитки
  • настаняване в хотел, ако се налага престой повече от една нощ
  • превоз от летището до мястото за настаняване и обратно
  • две безплатни телефонни обаждания

В случай че авиопревозвачът не ви осигури грижите, може да си ги платите сами, а после да претендирате за възстановяне на похарченото. Разходите трябва да са в рамките на разумното и трябва да са доказани с касови бележки или други фискални документи. 

 

Ключови думи:

отменен полет, форсмажор

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?