“Креди сюис” ще заеме почти 54 млрд. долара от швейцарската централна банка, за да стабилизира ситуацията след драматичния спад на акциите си. Според швейцарската централна банка уточни, че “капиталът и ликвидността на “Креди сюис” са адекватни за системно важна банка”. С парите “Креди сюис” ще подкрепи основните си бизнеси и клиенти и ще направи оферта за обратно изкупуване на около 3 млрд.долара дълг.
Новината идва, след като вчера финансовите пазари по света преживяха пореден тежък срив покрай банковата криза и облаците, надвиснали над швейцарската банка "Креди сюис". По-рано през деня стана ясно, че банката няма да получи очакваното спасение от един от най-големите си инвеститори - "Сауди нешънъл банк".
Английският борсов индекс FTSE 100 се срина с 3,8% вчера - най-голямото понижение в рамките на един ден от 24 февруари 2022 г. насам, когато Русия нахлу в Украйна. Индексът е достигнал 7344 точки в края на деня, съобщават британските медии. Най-голямо понижение отчете финансовата група Prudential - 12%, следвана от минната компания Glencore (-10.7%) and Barclays bank (-9%). В резултат на понижението на цените на суровия петрол паднаха акциите и на BP и Shell - с над 8%.
Значителен спад отбелязаха и борсите в Европа. Германският борсов индекс DAX загуби 3,27%, френският CAC - 3,6%, а италианският FTSE MIB - 4,6%. Американските пазари също отвориха при спад на основните борсови индекси, макар и не толкова голям, колкото в Европа. Dow Jones и S&P 500 изгубиха 1,7% в началото на деня, а Nasdaq - 0,8%.
Самите "Креди сюис" приключиха деня на рекордно ниско ниво - при 1,697 швейцарски франка за акция. Новината за отказа на саудитците да се намесят в кризата първоначално доведе до 30% спад в акциите, който след това се поправи до 24%. "Сауди Нешънъл Банк" са най-големият инвеститор в швейцарската банка и притежават 9,9% от нея, а днес обявиха, че не могат да надхвърлят 10% поради регулациите.
След развитието със саудитския инвеститор, банката поиска публично изявление за подкрепа от Швейцарската национална банка и от швейцарския регулатор "Финма", съобщи "Файненшъл таймс", позовавайки се на два източника. То бе дадено малко след 21:30 часа българско време. В съвместно изявление, "Финма" и Швейцарската национална банка обявиха, че "проблемите на определени банки в САЩ не представляват директен риск за швейцарските финансови пазари".
"Стриктните изисквания за капитала и ликвидността, които се прилагат спрямо швейцарските финансови институции, гарантират тяхната стабилност. "Креди сюис" отговаря на тези изисквания. При необходимост Швейцарската национална банка ще осигури ликвидност на "Креди сюис", се казва още в изявлението.
SNB and FINMA issue statement on market uncertainty https://t.co/CLdq2wIaxF
— Swiss National Bank (@SNB_BNS) 15 март 2023 г.
Мерки има и на европейско ниво - Европейската централна банка е поискала от банките в ЕС да разкрият експозициите си към швейцарския кредитор, съобщи "Файненшъл таймс".
"Креди сюис" не е единствената банка, която претърпя срив на акциите си, макар че при нея той е най-тежък. Френската Société Générale загуби 12% от стойността на акциите си, а конкурентната BNP Paribas - 10%. Критичен бе и денят в Германия - акциите на Deutsche Bank се понижиха с 9%, а на Commerzbank - с 8.7%.
КОМЕНТАРИ
Няма нищо чудно, че инвеститорите остават предпазливи към големите банки, като се има предвид, че вчера агенция "Мудис" постави под негативно наблюдение кредитните рейтинги на шест регионални банки в САЩ, коментират наблюдатели. "Още един забележителен ден на финансовите пазари, и - уви - нямаме чувството, че най-лошото е зад гърба ни", допълва друг анализатор, цитиран от "Гардиън".
Проблемите на "Креди сюис" напоследък главоломно се увеличават - обвинение, че е позволила на наркодилъри да перат пари в България; че е замесена в корупционен скандал в Мозамбик; че е допуснала масов теч на лични данни на клиенти към медиите, изброява "Блумбърг" в материал, озаглавен "Креди сюис" е в криза. Какво се обърка?".
Припомняме българската връзка в главоболията на банката: