Изключването на водещи руски банки от международната система на разплащане SWIFT няма да засегне доставките на руски природен газ и нефт за Европа.
Това заяви пред БНР министърът на икономиката и растежа Даниел Лорер по повод решението на ЕС, САЩ, Великобритания и други съюзници да забранят на водещи руски банки да използват глобалната система за плащания.
Според Лорер енергийните доставки ще са последният стълб, който Европа ще отреже в отношенията си с Русия заради военните действия в Украйна. Той посочи, че единственият съюзник на Русия в Европа - Сърбия, получава своя нефт и газ през тръбопроводи, минаващи през Европа, и поддържането на тези тръбопроводи в момента е в полза на Европа.
Новият пакет от санкции е най-суровият, наложен на Русия досега, и някои страни като Германия и Италия, които силно разчитат на руския внос на петрол и газ, последни се съгласиха на тях. Наред с изключването от системата за междуранодни разплащания SWIFT САЩ, Великобритания и ЕС, взеха решение Руската централна банка да бъде ограничена да използва международните си валутни резерви.
Какво точно е SWIFT и какво означава забраната за Русия?
SWIFT или Общността за световна междубанкова финансова телекомуникация, е сигурна глобална мрежа за съобщения, която банките използват за извършване на трансгранични плащания. Мрежата позволява финансовите институции да превеждат пари една на друга и гарантира глобалната търговия да протича гладко. Използва се от повече от 11 000 финансови институции в над 200 страни и територии за изпращане на сигурни платежни нареждания.
Близо 40 милиона съобщения с инструкции за прехвърляне на трилиони долари са се изпращали всеки ден през 2020 г. през платформата, което я прави най-важната мрежа за съобщения за плащания в света до момента. Тъй като съобщенията, изпратени през платформата, се считат за сигурни, това помага на банките да изпълняват бързо инструкциите за плащане. Това гарантира, че финансовите институции могат да обработват големи обеми транзакции всеки ден. Базираната в Белгия мрежа е основана през 1973 г. и се наблюдава от централни банки в Европа, Съединените щати, Канада и Япония.
Отрязването на Русия от мрежата ще причини сериозни смущения в нейната икономика, тъй като ще ограничи сериозно достъпа на страната до глобалните финансови пазари. Забраната ще затрудни руските фирми и физически лица да плащат за вносни стоки или да получават плащания за техния износ, нанасяйки сериозен удар върху ключовия нефтен и газов сектор в страната, който разчита в голяма степен на SWIFT за движението на средства. Това също така ограничава способността на руснаците да инвестират или да вземат заеми в чужбина.
Изключването на руски банки от SWIFT ще се окаже проблем и за всички български компании, които чакат пари от руски партньори. Вероятно утре - понеделник, ще се зная кои са руските банки, засегнати от изключването. Предполага се, че това са банките от санкционните списъци на ЕС и САЩ.
Руските финансови институции биха могли да използват други канали като телефони, приложения за съобщения или имейл като алтернативи и да обработват плащания чрез банки в страни, които не са наложили санкции. Но тези алтернативи не биха били толкова ефективни и сигурни, колкото SWIFT и биха могли да доведат до по-високи разходи и спад в обема на транзакциите. Има и неофициална засега информация, че руският бизнес минава на разплащане с криптовалута и след това с китайската валута юан.
Русия е разработила своя собствена мрежа за съобщения за плащания, наречена SPFS, която обработва около една пета от вътрешните плащания, но тя няма мащаба и ефективността, които предлага SWIFT.
Защо страни от ЕС се въздържаха няколко дни от тази наказателна санкция?
Икономиката на ЕС е по-преплетена с руската, отколкото икономиката на САЩ и може да загуби много повече, ако Москва бъде изключена от SWIFT, посочва анализ на "Дойче веле". Данните на Банката за международни разплащания (BIS) показват, че банките от ЕС държат голяма част от близо 30 милиарда долара (27 милиарда евро) в експозицията на чуждестранни банки към Русия. Европейският съюз е най-големият търговски партньор на Русия. Около 37% от вноса на Русия идва от ЕС през 2020 г., а близо 38% от износа й отива за ЕС. Блокът разчита в голяма степен на Русия за своите енергийни нужди и получава повече от една трета от доставките на газ и около една четвърт от петрола от страната.
Самата Общност за световна междубанкова финансова телекомуникация - SWIFT, се определя като политически неутрално и се противопоставя на призивите за изключване на държави от мрежата. Въпреки това, SWIFT, който е работи съгласно белгийското законодателство, е обвързан от белгийските правила и правилата на ЕС, които включват икономически санкции. Освен това САЩ се ползват с ефективни правомощия за санкции, тъй като над 40% от платежните потоци са в щатски долари.