Медия без
политическа реклама

“ЛУКойл Нефтохим-Бургас” си остава руска собственост засега

Има много куриозни детайли около компаниите, обявени като заинтересовани от сделка за рафинерията

07 Ноем. 2024

Основният акционер в "ЛУКойл Нефтохим Бургас" и член на групата "ЛУКойл" - "Литаско" (LITASCO), отрече информацията на Financial times, че е избрала за купувач консорциум, в който влизат Oryx Global, контролирана от катарския бизнесмен Ганим бин Саад ал Саад, и базираното в Лондон търговско дружество DL Hudson.

"Литаско" заявява, че статията във FT "спекулира за транзакция, включваща катарско-британски консорциум". В официалното съобщение се отхвърля и написаното от британското издание, че руската компания е обявила намеренията си в писмо до президента Владимир Путин, който трябва да одобри сделката.

"Предположенията, направени в тези публикации, са неточни и подвеждащи, по-специално не се водят дискусии с гореспоменатия катарско-британски консорциум и не е имало комуникация с властите на Руската федерация по темата", изтъква "Литаско".

Не е съвсем ясно защо Financial times спекулира за подобна сделка или транзакция, особено с подробно изброяване на кандидат-купувачите на рафинерията, но проверка на “Сега” установи много любопитни детайли около фирмите, споменатите в статията като потенциални купувачи.

Първият странен факт е регистрацията у нас на компания със сходно име и предмет на дейност като британския партньор в консорциума. "ДЛ Хъдсън Балкани” ЕООД е регистрирана на 27.01.2023 г. и е собственост на Атанас Коларов. Самият Коларов е придобил компанията през август, но вписването на ново име на фирмата и нов предмет на дейност се е забавило във времето, като на няколко пъти се е наложило отстраняване на нередности в подадените пред Агенцията по вписвания документи. В крайна сметка вписването е извършено и според актуалните към момента данни компанията е с предмет на дейност глобална търговия с нефт и нефтопродукти, горива, двигателни и хидравлични масла и т.н.

Интересен е предметът на дейност на компанията преди прехвърлянето на дяловото участие (за 5000 лв.) и промяната в устава. Преди да бъде придобита от Коларов, компанията се е наричала “Гилмор медия” и се е занимавала с продуцентство на филми и аудиовизуални произведения. Не е ясно каква точно дейност е имала компанията към момента на придобиването й, защото последният публикуван финансов отчет е за 2016 г. и той е нулев, таблиците не са попълнени. Единствената попълнена графа е парични средства в началото и в края на периода и сумата е без промяна - 5000 лв.

Не е ясно дали тази регистрирана у нас фирма има отношение към сделката или на даден етап е имало идея да бъде използвана. Изключително странно е за такава голяма сделка като продажбата на “ЛУКойл Нефтохим - Бургас”, да се ползва дружество със съвсем различен предмет на дейност, при това - в развлекателната индустрия, чийто устав да се изменя. Самият Атанас Коларов не е случайно лице за този бранш и в годините е бил свързан с “Евроенерджи холдинг” - купувач на плевенската рафинерия “Плама”. Той е свързван медийно с убития през 1996 г. бивш премиер Андрей Луканов.

Проверка в британския регистър показва, че британският партньор по сделката за “ЛУКойл Нефтохим - Бургас” DL Hudson няма официално подразделение в България. В консолидирания годишен отчет на компанията за 2023 г., който покрива периода 1 август 2022 - 31 юли 2023 г. , са посочени 7 дъщерни компании, 2 от които междувременно са продадени през 2023 г. - във Великобритания и Италия, но сред тях не фигурира българско дружество.

Интересен е и самият финансов отчет на DL Hudson. Компанията отчита на консолидирана основа приход от 2 млрд. долара за посочения период и печалба от близо 23.6 млн. долара. Дяловият капитал е 5 000 долара. От отчета става ясно, че компанията притежава 7 бункера на р. Дунав за зареждане на кораби, разположени на стратегически позиции, така че да се покрие снабдяването по цялата река. Компанията държи парична наличност от 9.9 млн. долара.  Персоналът също е скромен - 27 души, от които 4 души са управленски екип. 

От британския регистър става ясно, че над 75% от DL Hudson се контролира от друга компания - Rektron AQ limited. Нейният консолидиран отчет също е наличен, като повтаря почти на 100% отчета на DL Hudson.

При втория посочен участник в консорциума - “Oryx Global”, има съвпадение с имена на компании и на това име отговаря компания с предмет на дейност в сферата на сигурността и управлението на кризи, включително ситуации на отвличания. Компанията, контролирана от споменатия катарски бизнесмен Ганим бин Саад ал Саад, е Oryx. Компанията се представя като заинтересована в по-слабо разработени региони и финансово затруднени енергийни проекти, каквато инвестиция бе обявена в края на 2023 в Кюрасао. Тогава Катар бе представен като медиатор, допринесъл за вдигането на американските санкции срещу Венецуела.

В позицията си "Литаско" подчертава, че "за всяко съществено развитие, което засяга българските активи", "Лукойл" ще продължи да информира българските власти, Синдиката на българските нефтохимици и други заинтересовани страни.

След статията във FT служебният министър на енергетиката Владимир Малинов съобщи, че в Министерството на енергетика не разполагат с информация за продажбата на "Лукойл Нефтохим Бургас".

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата