Медия без
политическа реклама

Главчев упрекна НС за дългия коледен отпуск, без да решат проблема с бюджета

Служебният кабинет потвърди за интереса на унгарската МОЛ към "Лукойл Нефтохим", но няма да се меси

23 Дек. 2024
Димитър Главчев
Илияна Димитрова
Димитър Главчев

Служебният премиер Димитър Главчев разкритикува 51-то Народно събрание, че си е гласувало продължителен отпуск по Коледа и Нова година, без да реши проблема с държавния бюджет за 2025 г.

„Първоначалните уверения бяха, че бюджетът ще бъде приет до края на годината, но това не се случи. Вместо това Народното събрание излезе във ваканция, без да отхвърли проектобюджета на служебния кабинет, което би позволило да внесем нов законопроект за удължаване на стария", каза Главчев пред журналисти по време на визитата си в ПАВЕЦ Чаира днес.

От думите на Главчев се разбра, че служебният кабинет е имал готовност да внесе и удължаване през 2025 г. на действието на тазгодишния бюджет до гласуването на нов бюджет. Правителството обаче не можело да направи това, при положение, че вече е внесло проект на закон за държавния бюджет за 2025 г.

Миналата седмица от "Продължаваме промяната" алармираха, че без гласуван редовен бюджет за 2025 г. и без удължаване на стария бюджет, държавата няма да може да прави редица плащания и ще изпадне в колапс. Например нямало да има основание да се събират здравни вноски, нямало да има минимална пенсия, а максималната пенсия щяла падне от 3400 на 2250 лв., нямало да има таван на осигуровките и те щели да се плащат върху пълната заплата, проблем щяло има за изплащане на редица помощи и компенсации, включително и тези за тока на бизнеса.

Депутатите гласуваха преди да се разпуснат за Коледа състав на ресорната бюджетна комисия, но бе отхвърлено искането на ПП за спешно заседание, на което да бъде отхвърлен бюджета на служебния кабинет и поискано внасяне на удължителен закон за стария бюджет. Впоследствие експерти коментираха, че опасенията на ПП за колапс в държавата без приет бюджет са силно преувеличени.

Днес служебният премиер Димитър Главчев обяви, че до средата на януари да бъде изпълнен последният критерий за членство в еврозоната - нивото на инфлацията. След това ще бъдат подадени доклади към Европейската централна банка и Европейската комисия, като се водят разговори за ускорена оценка, която ще позволи присъединяването ни към еврозоната.

ЗА ПРОДАЖБАТА НА "ЛУКОЙЛ НЕФТОХИМ"

Пред медиите Главчев и служебният енергиен министър Владимир Малинов коментираха и намерението на унгарската държавна компания МОЛ да придобие мажоритарния дял на "Лукойл" в рафинерията в Бургас.

"Преди повече от десет дни с Петер Сиярто - външният министър на Унгария и министър на търговията, имахме двустранна среща, като на тази среща те заявиха, че има такъв интерес и унгарска компания е един от участниците в този процес за закупуване на мажоритарния дял от собствеността на рафинерията", потвърди Малинов.

Той каза, че от държавния представител в надзора на бургаската рафинерия е поискано да получава информация за хода на процедурата, но самата държава не може да се намесва в частна сделка. Не е ясно и дали Народното събрание може да предприеме някакви действия по евентуална сделка. "Ние имаме пълната готовност, след като процесът по промяната на собствеността приключи, да изготвим доклад, който да представим на Народното събрание, а вече оттам нататък народните представители ще решат какъв акт би следвало да приемат и какви действия да бъдат предприети по-нататък", каза Малинов.

Засега от "Лукойл" не са коментирали интереса на МОЛ към бургаската рафинерия.

Според министър Малинов се очаква в началото на 2025 г. да започне подаване на оферти.

Българската държава, в лицето на Министерството на енергетиката, притежава една акция клас „А“ (т.нар. „златна акция“) от капитала на рафинерията. На 14 ноември на общо събрание на "Лукойл Нефтохим" бе сменен представителят на държавата в компанията. Новият член на Надзорния съвет е Цветан Цирков - дългогодишен държавен служител в Министерството на икономиката и индустрията. Представителят на държавата в Надзорния съвет на рафинерията е особено важен - той на практика държи златната акция и участва в гласуванията по ключови въпроси. На заседание на Надзорния съвет на рафинерията, проведено на 18 декември с участието на държавния представител, е поискано правителството да бъде своевременно информирано за всеки един етап от процеса по отношение смяната на собствеността, посочи енергийният министър.

Още от края на 2023 г.  усилено се говори, че руският мажоритарен собственик "ЛУКойл" може да продаде дела си в бургаската рафинерия заради западните санкции срещу руския петрол и горива. Оттогава се спрягат различни кандидат-купувачи. Освен за унгарската МОЛ, се заговори за интерес от катарско-британски консорциум между Oryx Global, контролирана от катарския бизнесмен Ганим бин Саад ал Саад, и базирания в Лондон търговец на борсови стоки DL Hudson, а също така и за гръцкия бизнесмен Димитриос Доциос в партньорство с консултантската компания McKinsey.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата