Близо 6000 микро и малки фирми, които са получили отказ за безвъзмездна помощ от 3000 до 10 000 лв., имат втори шанс да кандидатстват за финансиране.
От Министерството на икономиката съобщиха, че поради огромния обществен интерес и заради големия брой отхвърлени заради нередности в документите проектни предложения, ще преотворят наново процедурата „Подкрепа на микро и малки предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19“.
Тя стартира в средата на май с бюджет от 173 млн. лв. от ОП "Иновации и конкурентоспособност", като кандидатстването бе изцяло електронно чрез Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС ИСУН. Само за няколко дни заявления подадоха над 27 000 предприемачи, с което бюджетът бързо беше изчерпан. Повече от четири месеца обаче отне на администрацията на оперативната програма да прегледа и оцени заявленията на кандидатите.
Едва тези дни зам.-икономическият министър Яна Топалова се похвали, че и последните проектни предложения вече са оценени и са сключени договори. От Министерството на икономиката уточниха за "Сега", че вече са наредени всички плащания на COVID-грантове за 21 173 микро и малките фирми на стойност общо 172 672 262 лева.
Сега от оперативната програма се заделят нови 52 млн. лв. и ще се даде възможност отхвърлените кандидати повторно да подадат документи за грантове от 3000 до 10 000 лв. Това са фирмите, които не са представили в срок допълнително поисканите документи или са ги представили, но отново с някакви нередовности.
Процедурата по повторно преразглеждане на проектните предложения ще стане в максимално кратки срокове, още през месец октомври, уверяват от икономическото министерство. Оттам предупреждават, че уведомленията за отстраняване на нередовностите в документите ще се изпращат единствено чрез профила на кандидата в ИСУН 2020 и затова той трябва да се проверява регулярно.