Медия без
политическа реклама

Малките бензиностанции: Фалираме

Големите вериги пак "равниха" цените, а до тях вече се нареждат и обектите на Марешки

Снимка: Архив

По-дребните търговци на бензин, дизел и автогаз обявиха, че загиват - заради растящите разходи и цени, пришпорени нагоре от конкуренцията на големите вериги. "Вече има фалити и затваряне на малки бензиностанции, както и на търговци на едро", твърдят от браншовата асоциация АБТПВПГ, в която членуват малки фирми, занимаващи се с продажба и транспорт на петролни продукти. 

В България има около 5000 бензиностанции, като 20% са малки. "Те се предимно семеен бизнес, трудно могат да се противопоставят на големите играчи", коментира Георги Тенев, юрист на АБТПВПГ, в съобщение на асоциацията до медиите. 

След голямото поскъпване на горивата в последните дни и седмици все повече шофьори внимателно избират къде е най-евтино, за да заредят, и това изостря конкуренцията.

От асоциацията на малките в петролния бизнес обясняват защо им е трудно да се състезават с големите вериги и защо, ако фалират или просто затворят, ще е зле за потребителите:

"Цените се определят се на пазарен принцип от всеки собственик и често разликите са осезаеми. Едни бензиностанции са разположени на магистрали, главни пътища, големи транспортни възли и натоварени градски части, а други са в отдалечени региони, на второкласни пътища, в малки населени места.Там, разбира се, и потокът на клиенти, и приходите са много по-малки.  А за малките населени места и за земеделските производители бързият и пряк достъп но горива е много важен.

 

Километрите имат значение 

За собственик на моторна косачка, на резачка за дърва или на малък трактор, има значение дали ще зареди на малката бензиностанция, която е наблизо, или ще трябва да бие 20-30 км до магистралата, което е по-голям разход на гориво и така на практика цената на всяко зареждане се вдига.  За хората, които посещават вилите си, може и да не е голям проблем, но за местните хора в малки градове и отдалечени села достъпът до горива е от изключително значение. Не само за шофьорите, за всички. Достъпът им до здравни грижи, лекарства, хранителни продукти и продукти и стоки за бита, отопление, също е пряко свързан с достъпа до горива", коментира юристът Георги Тенев. На такива места големите вериги не отварят обекти, защото потреблението е много ниско, а издръжката на обеките е непропорционално скъпа.  Именно там предимно се намират обектите на нашите членове и на другите, сходни на тях малки и средни български търговци на горива, посочва Тенев. 

 

"Шарени" цени 

В момента по данни на портала Fuelo след големия скок цените по бензиностанциите в България са доста разнообразни. Бензин А-95  вчера се продаваше между 2.55 и 3.06 за литър, а дизелът бе в диапазона 2.62-3.08  лв.  Прави впечатление, че големите вериги са изравнили "котировките" и при тях масовият бензин струва средно 2.89 лв., а дизеловото гориво е 2.95 лв. Повечето по-дребни играчи пък продължават да се опитват да привличат клиентелата с малко по-ниски цени. Друг интресен детайл е, че бензиностанциите на бившия депутат Веселин Марешки, работещи под името VM Petroleum, вече не правят "дъмпинг", нещо повече, настигнали са цените на големите вериги. Доскоро Марешки държеше значително по-ниски нива и дори преди време имаше обвинения, че негови бензиностанции продават на цени под себестойността, което е забранено от закона. 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

бензин