Медия без
политическа реклама

Месечната сума на ваучерите за храна може да стане 300 лв.

Инфлацията през последните две години трябва да бъде компенсирана, смятат вносителите на законовата поправка от ПП-ДБ

29 Юли 2024
От 1 юли фирмите дават ваучери за храна само в електронен вид.
От 1 юли фирмите дават ваучери за храна само в електронен вид.

Таванът на месечната сума, която фирмите дават на своите служители под формата на ваучери за храна, да бъде завишена от 200 на 300 лв., предлагат депутати от "Продължаваме промяната-Демократична България". Те са внесли в Народното събрание проект за промяна в Закона за корпоративното подоходно облагане, където е регламентирана максималната сума, която може да бъдат предоставена на работниците под формата на ваучери за храна.

Припомняме, че през 2022 г. тя бе драстично завишена - от 80 лв. на 200 лв.

От ПП-ДБ обаче смятат, че през последните две години инфлацията е изяла голяма част от тези пари. През 2022 г. инфлацията на хранителните стоки и безалкохолните напитки, които може да се пазаруват с тези ваучери, е 21.6%, а през 2023 г. - 14%. Като се добави и ръстът на икономиката през тези две години, макар и скромен, депутатите от ПП-ДБ са изчислили, че месечната сума трябва да бъде актуализирана с над 45%, т.е. да достигне 300 лв. 

"Ваучерите за храна са инструмент, посредством който се постига голям набор от цели. Основната им роля е тяхната социална функция - те водят до увеличаване на разполагаемия доход на служителите. Наред с това се облекчават задълженията на работодателите по отношение на данъци и осигуровки, защото тези пари са необлагаеми. Също така ваучерите за храна имат доказан ефект за изсветляване на икономиката - чрез доходите на работещите и чрез потреблението, което е изцяло на светло", се посочва в мотивите на вносителите.

Наскоро финансовият министър Людмила Петкова коментира по време на парламентарен контрол, че е възможно да се завиши годишната квота на ваучерите за храна, но след анализ от финансовото министерство. За 2024 г. общата квота на ваучерите за храна е 1.6 млрд. лв., като всяка година тя се определя в закона за държавния бюджет. Тези пари се дават от работодателите, но тъй като това е данъчно облекчение, за което не се дължат данъци и осигуровки, увеличението на квотата означава този данъчен разход да бъде компенсиран по някакъв начин с други приходи, за да се запази бюджетната стабилност, обясни министър Петкова.  

На тази забележка от ПП-ДБ подчертават, че ваучерите за храна на практика стимулират националнато потребление - с тях се пазарува само в страната и срокът им на валидност е 12 месеца. А това води до увеличаване на събираемостта от ДДС. 

От асоциацията на операторите на ваучери за храна прогнозираха, че тази година квотата от 1.6 млрд. лв. ще бъде изчерпана далеч преди края на годината заради големия интерес от страна на работодателите.

Според данните на МФ през първото полугодие са предоставени ваучери за 784 млн. лв. и остават 816 млн. лв. до края на годината.

Близо 800 000 работници и служители получават ваучери за храна в страната. От 1 юли хартиените купони бяха заменени от електронни. Продължава обаче разплащането с хартиени ваучери до изтичането на валидността им.

Освен пластика, електронните ваучери може да бъдат и под формата на виртуална карта. Това е мобилен портфейл, на който можете да качите своя ваучер за храна. Мобилното приложение дава и много предимства на потребителите, защото там те могат да следят наличността по своите ваучери и да виждат всяка една транзакция, обясняват от асоциацията на операторите на ваучери за храна.

В мобилното приложение може да се правят проверки и кои търговцие приемат разплащания с ваучери за храна. Електронните ваучери се използват предимно за пазаруване на хранителни продукти, но се наблюдава тенденция много българи да си плащат с тях и в заведения за бързо хранене и ресторанти.

От една година с тези ваучери бе предвидена законова възможност да се плащат и различни битови сметки - за ток, вода, парно, както и нощувки в хотели, посещения на кино и театър. Енергийните и ВиК дружествата, както и топлофикациите обаче отказват да се включат в схемата и на практика плащане на сметки за ток, вода и парно с ваучери у нас не е възможно.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ваучери за храна