Министерството на туризма реши през този летен сезон да не ограничава така неприятните за курортистите такси за чадър и шезлонг на плажа. Според проект за промени в Закона за Черноморското крайбрежие, пуснат за обсъждане от МТ, концесионерите сами ще решават дали им е изгодно да намалят цените и с колко. На тези, които предпочетат да не "дерат 10 кожи" от туриста, държавата ще опрости част от концесионната такса за сезона. Така ако фирмата реши изобщо на не таксува летовниците за плажните удобства, ще бъде освободена от лептата към държавата.
Миналото лято всички концесионери бяха задължени със законова разпоредба да свалят тарифите си за чадъри и шезлонги с най-малко 50 процента. Сега МТ им оставя поле сами да преценяват.
Според друга промяна, лансирана в проекта, стопаните на пясъчната ивица ще могат да разположат заведения на до 4% от площта на плажа. И миналата година държавата "антикризисно" разреши на пясъка, предназначен за събиране на тен, да се правят барчета и ресторанчета, в които да се продават кафе, бира, коктейли, цаца, мелби и т.н. Идеята беше фирмите, които обгрижват плажовете, да могат да си избият с приходите от заведенията разходите по поддръжката, евентуалното сваляне на таксите за чадъри и шезлонги и спада в посетителите, вероятен заради пандемията.
Предното лято обаче показа, че немалко концесионери "хитреят" и обявяват символични и дори нулеви цени за чадър, но товарят клиентите с нежелани и неочаквани "екстри". Имаше случай с плаж, който натрапваше на летовниците шалтета и те бяха длъжни да плащат 5 лева за "услугата" - дори когато не я искат. Друг концесионер искаше от курортистите да дават 5 лв. за безжичен интернет, независимо дали го ползват или не. На трети плаж кафето струваше 2 лева, ако се пие в прилежащото заведение, и цели 8 лева, ако се взима за консумация под чадъра. Имаше и история с такса "барбарон" - пиенето на сок или капучино върху "обтекаема" табуретка се оказа лукс услуга, товареща сметката. През целия летен сезон гневни туристи подаваха сигнали за безобразни цени и измислени такси. Проверките на инспекторите на Министерството на туризма бяха доста беззъби и безполезни, защото все не откриваха нарушения.
Сега Министерството на туризма обещава да налага по-безкомпромисни глоби на нарушителите. Предстои да видим дали ще е така.
В проекта си МТ предлага санкция от 10 000 до 50 000 лева за фирма концесионер, която разшири площта за заведението над разрешения процент. При повторно нарушение санкцията може да достигне и 40 000 лева.