Медия без
политическа реклама

Министър Петков откри още два "ремонтирани" и празни язовира

Той обвини ДКК в безстопанственост, защото 6 месеца не е приела протоколите за извършените строителни дейности

14 Юни 2021Обновена
Илияна Кирилова

Служебният министър на икономиката Кирил Петков представи на брифинг данни за още два язовира, ремонтирани от дъщерното на Държавната консолидационна компания дружество "Монтажи", които стоят празни.

Това са два малки воема в Сливенско - "Злати войвода 3" и "Злати войдова 4", чийто ремонт е глътнал над 2.5 милиона лева през миналата година, отново при завишени цени на материалите и транспорта. "До ден днешен те не са предадени на държавното предприятие "Управление и стопанистване на язовири", което означава, че още не са влезли в експлоатация, въпреки че парите за ремонта са платени. Тези язовири не могат да бъдат завирявани и използвани за напояване", посочи Петков.

В събота икономическият министър показа видео с проверката му на язовир "Пазар дере" край Ловеч, който по документи е ремонтиран за 2.35 млн. лв., но стои празен. Петков разкри също че цената на бетона е двойно по-висока от тази, която в момента предлага същият търговец, а транспортът излиза пет пъти по-скъп.

Служебният министър на икономиката Кирил Петков разкри гигански далавери и при ремонтите на язовири, за които са платени половин милиард лева от бюджета. Парите бяха отпуснати от правителството на ГЕРБ през 2018 г. за спешен ремонт на 400 язовира.

Веднага след това бивши министри и депутати от ГЕРБ обвиниха Петков, че заблуждава обществеността, защото язовирът е бил пълен преди дни, а след това изпразнен, за да може той да се снима пред него.

"Ако не беше трагично, щеше да е смешно. Излиза, че не само съм изпуснал язовирите, но и съм ги затревил", коментира днес Петков. Той обясни, че реално ДП "Управление и стопанистване на язовирите" не може да ги използва, защото не са приети след ремонта. Затова предприятието държало шлюзовете им отворени. 

"Още днес ще поискам ДКК да ми обясни защо 6 месеца не предава тези язовири за експлоатация. За мен това е безстопанственост", каза Петков. Той ще поиска обяснение и за завишените цени за материалите и транспорта. Ще бъде поискано и Държавната финансова инспекция да влезе на проверка в "Монтажи".

Служебният министър ще издаде още заповед, с която "Монтажи" ще бъдат задължени да представят за проверка всеки договор от назначената от него комисия за прозрачност и контрол в министерството. 

ПРОВЕРКИТЕ ПРОДЪЛЖАВАТ

Проверяват се още 7 ремонтирани язовира, както и започналите ремонтни дейности в 100 от останалите водоеми. През 2018 г. половин милиард лева от бюджета бяха отпуснати от правителството на ГЕРБ към ДКК за спешен ремонт на 400 язовира. Освен това държавната ББР е финансирала ДКК с още 130 млн. лв.

Междувременно Върховната касационна прокуратура се самосезира за разкритите от Кирил Петков далавери при ремонта на язовирите. ВКП е изискала от служебния министър на икономиката информация по случая. Самият Петков бе обявил, че ще сезира прокуратурата за начина, по който са възлагани и извършвани ремонтите на язовирите.

"Над 82% от проведените и започналите ремонти са концентрирани между 6 и 8 компании", каза Петков. И на трите цитирани вече "Пазар дере" и "Злати войвода" 3 и 4, изпълнителят на строително-монтажните работи е един и същ. Фирмата е дала една и съща цена за транспортни разходи, въпреки че водоемите са в две различни области в страната - 1.26 лв. на тон скална и земна маса, което е път пъти повече от цената, която в момента предлага същият търговец. Цената на бетона също е значително завишена. „Цената на един специфичен хидротехнически бетон, който в София е 126 лв., тук е актуван за 219 лв. и 214 лв. Плюс 30 лв. транспорт - т.е. приблизително двойни цени", посочи министър Петков.

ГЕРБ ОТНОВО ОТГОВАРЯ

Часове след брифинга на Петков ГЕРБ свика пресконференция, на която бившият министър Лъчезар Борисов за пореден път се опита да обори изнесените от Петков данни.

На журналистически въпрос защо ДКК не са предали трите ремонтирани язовира на Държавното предприятие "Управление и стопанисване на язовири", Борисов започна да обяснява, че проблемът е още отпреди 30-40 години, когато язовирите били към ТКЗС, после прехвърлени на общините, които не са ги ремонтирали, защото нямали средства. "Реално собствеността не е прехвърлена. 416 са под управление от държавното предприятие "Управление и стопанисване на язовири". Липса на скици и актове на собственост са причина за това забавяне", каза Борисов. Не стана ясно защо по време на управлението на предишното правителство този въпрос не е бил решен.

Бившият икономически министър направи и изключително важното уточнение, че ключовете за изпускателите, а не за шлюзовете, били предадени на ДП "Управление и стопанисване на язовирите" и затова то изпускало водата на "Пазар дере", въпреки че крайният ремонт е приключен. Както и че били ремонтирани стените на язовира, а не дъното, и затова то било затревено.

Лъчезар Борисов обаче се оплете кога точно е приключил ремонтът на двата сливенски язовира "Злати войвода" 3 и 4. "Те са празни, защото току-що приключва техният ремонт", каза Борисов. Показаните от служебния министър  Кирил Петков приемно-предавателни протоколи са от 31 декември 2020 г., когато е било направено плащането за ремонта. Борисов се оправда, че ДП "Управление и стопанисванена язовирите" отговаряло за завиряването, но язовирите вече имали модерна контролно-измервателна система, която предпазвала живота на хората.

Бившият икономически министър посочи и съвсем други цени на бетона. Според него цитираните от Петков цени били по-високи, защото включвали разходите за труд и други разходи, както и печалбата на изпълнителя.

Още по темата