Министърът на икономиката Никола Стоянов отново влезе в ролята на рекламен агент на проекта за пускане на плаваща електроцентрала в язовир Огоста. Докато премиерът Гълъб Донев обясняваше пред медиите как правителството ще се бори с високите цени, икономическият министър се оказа командирован в Монтана, за да убеждава местното население в ползите от разполагането на соларен парк в чашата на втория по големина язовир в България.
Стоянов за втори път се застъпва енергично публично за идеята на германските инвеститори. Точно преди два месеца той гръмко обяви, че немското дружество Profine Energy (с акционери Wirth Gruppe и Profine Group) иска да вложи над 1 млрд. евро в слънчевия проект, което би било най-голямата единична инвестиция в България досега.
Сега в Монтана служебният министър повтори думите си от декември: германците са заявили сериозни намерения и дори били обещали да осигурят 30 млн. лева, необходими за отдавна належащ ремонт на язовирната стена. Тепърва ще се правят оценки за въздействието. Работна група, излъчена от четири министерства, проучва "офертата". За да се разположат плаващи фотоволтаици, ще се наложат промени в четири закона. Ако се стигне до одобряване на идеята за соларен парк, ще има конкурс за избор на концесионер, който ще плаща съответни такси на държавата.
Проектът би покрил "само" осем от всичките 22 кв. км водна повърхност, обясни още министър Стоянов пред монтанчани. Увери ги също, че държавата няма да поема никакви ангажименти, а чуждите инвеститори имат идея да построят и завод за соларни панели, което ще отвори доста работни места.
Но хората се притесняват, че подобна огромна исталация за производство на ток насред язовира ще навреди на екосистемата, на риболова, на туризма. Местното население недоволства, че язовирната стена плаче за ремонт от две десетилетия и все не се намират пари, а сега им обясняват, че средствата ще дойдат от чуждестранен инвеститор спасител.
За отдаването на водната площ на концесия ще има конкурс и ще се избере най-доброто инвеститорско предложение, уточни Стоянов. Той обяви, че проектът няма да се реализира, преди да се направи оценка за въздействието върху околната среда, преди да е ясно, че няма да попречи на риболова и популацията на рибата в язовира.
На срещата си с местната общественост министърът обясни, че плаващи фотоволтаични паркове вече били изградени в САЩ, Япония, Испания, Нидерландия и други страни. България щяла да проучи техния опит.
От другата страна
Междувременно и чуждестранните инвеститори напомниха за себе си. В съобщение до медиите те увериха, че намеренията им са сериозни, но все още всичко е на етап разговори и проучвания.
"Смятаме, че България е изключително добро място за инвестиции. Към този момент единствено проучваме възможностите за инвестиции от техническа и икономическа гледна точка. Тепърва предстои да вземем решение дали да участваме в търг, ако такъв бъде обявен, и при какви условия. Това, което можем да гарантираме е, че нашата първа грижа ще е опазването на природата във и около язовира", заявява Петър Мрозик, собственик и изпълнителен директор на Profine Group. От компанията твърдят, че това би бил най-мащабният фотоволтаичен парк от този тип в Европа.