Медия без
политическа реклама

"Спешният" ремонт на язовир "Огоста" се бави шеста година

Министърът на икономиката обяви, че търси на пожар пари за втория по обем водоем у нас

Язовир "Огоста" време в списъка "За спешен ремонт" през 2018 г. Сегашният министър на икономиката установи, че за язовира има само издадено разрешително с изтичащ срок, неосигурено финансиране и нула строително-ремонтни работи.
Министерство на икономиката
Язовир "Огоста" време в списъка "За спешен ремонт" през 2018 г. Сегашният министър на икономиката установи, че за язовира има само издадено разрешително с изтичащ срок, неосигурено финансиране и нула строително-ремонтни работи.

"Проблемът с  язовир "Огоста" е дългогодишен и вече е много наболял, язовирът трябва да бъде ремонтиран приоритетно в спешен порядък", обяви министърът на икономиката Богдан Богданов. Заедно с представители на агенцията за технически надзор министърът направи оглед на съоръжението.

Издаденото строително разрешение изтича през май и затова до края на април трябва да се осигурят средства и ремонтът да да започне, обясни министърът. 

"Огоста", който се намира край град Монтана, е вторият по обем язовир в България.

Парадоксът е, че той "плаче" за ремонт още от 2014 г., когато експертна комисия предписва водоемът с 35-годишна история да бъде саниран. През 2018 г. "Огоста" бе обявен за нуждаещ се от спешен ремонт заедно с още близо 400 язовира в критично състояние. Тогава кабинетът на Бойко Борисов наля половин милиард лева в Държавната консолидационна компания (ДКК) - уж за да бъдат възложени скоростно необходимите строително-монтажни дейности. "Спешните" ремонти обаче затънаха в скандали и съмнения за корупция, след като стана ясно, че аванси са раздавани бързо, а работата цикли.

Случаят с ДКК и похарчените стотици милиони стана предмет на множество журналистически разследваия и статии и стигна до прокуратурата. Тя обаче не намери данни за престъпления. 

Броят на опасните язовири, които застрашават живота на хиляди българи и се нуждаят от спешен ремонт, остава непроменен, въпреки че преди близо година правителството отпусна за тях 500 млн. лв. на Държавната консолидационна компания (ДКК).

"Ресурсът, който е бил отделен преди години, е изхарчен, но ще направим всичко възможно да намерим средства за ремонта преди изтичането на срока на строителното разрешение", каза министър Богданов.

Той напомни, че през годините вече са били изхарчени стотици левове за саниране на язовири, но до "Огоста" пари не са стигнали.

Преди време се появи кандидат-инвеститор, който предлагаше да поеме разходите за ремонт, ако правителството му разреши да направи върху водите на монтанския язовир фотоволтаичен парк. Идеята за първата за България плаваща соларна централа, лансирана от германска компания,  събуди притеснения у местната общност, срещна съпротива и не получи развитие.

Министърът на икономиката Никола Стоянов отново влезе в ролята на рекламен агент на проекта за пускане на плаваща електроцентрала в язовир Огоста.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата