Министърът на транспорта Росен Желязков е научил от медиите, че в дружеството "БДЖ Трансимпекс" държавният жп холдинг е в съдружие с обвинения в 18 престъпления Васил Божков. Това съобщи самият Желязков днес пред бТВ. Миналата седмица прокуратурата изиска от транспортното министерство документи за работата на компанията.
Дружеството "БДЖ Трансимпекс" е създадено през 2004 г. и от 2012 г. не е публикувало в Агенцията по вписванията финансови отчети, съобщи транспортният министър. В него укриващият се в Дубай Божков чрез фирмата "Адлер" държи 65%. "БДЖ участва с апортни вноски - активи като терени и сгради, които силно са се обезценили, а съдружието е едно от примерите, които дават негативен знак на понятието "публично-частно партньорство", коментира Росен Желязков.
Все пак Желязков смята, че общественият интерес не е бил накърнен, но преценката ще е на прокуратурата.
Върховната административна прокуратура (ВАП) едва преди седмица се самосезира по казуса с разрушаване на сградата на вагоноремонтния завод, въпреки, че информация за това в медиите се появи през ноември миналата година. ВАП поиска проверка на финансовото положение на дружеството "БДЖ-Трансимпекс" АД, както и обяснение от кмета на София Йорданка Фандъкова какво е състоянието на вече съборения Локомотивно-вагонен завод в столицата.
В "БДЖ-Трансимпекс" държавната компания БДЖ участва с апортиран терен с площ от близо 50 декара и 33 сгради с обща застроена площ 28 616 кв.м, както и машини, оборудване, транспортни, средства, стопански инвентар и програмни продукти. Прокуратурата иска от Министерство на транспорта да провери дали отчетите за финансовото и икономическото състояние на дружеството отговарят на законовите изисквания. На инспекция подлежи и бизнес програма на "БДЖ-Трансимпекс" АД.
Сградата на Локомотивно-вагонния завод е построена в края на ХІХ век като "Главна железопътна работилница" на Княжество България. Тя е образец на най-ранната индустриална архитектура в страната, но не е била обявена за паметник на културата и това предрешава съдбата й, пише "Медиапул". Голяма част от земята на завода първо бе купена при таен търг от фирмата "ТЦ-ИМЕ", която се свързва с Цветан Василев и КТБ. Сумата е 9.1 милиона лева за 241.26 дка. Три години по-късно "ТЦ-ИМЕ" препродава половината имот за 60 милиона евро на испанска компания за недвижими имоти – на 27 пъти по-висока цена.
Министър Росен Желязков обяви и куп предстоящи мерки, с които ще се облекчи кандидатстването за нисколихвени заеми и безвъзмездно финансиране на граждани и фирми, пострадали от COVID-кризата, след протеста на автобусните превозвачи в туризма в понеделник.
Мярката 60/40 ще стане 80/20, като ще отпадне изискването персоналът да остане назначен и след изтичане ползването на помощта. "Това означава, че точно за сезонно наемане на шофьори, работещи в случайните превози, тази мярка ще бъде адекватна", заяви транспортният министър Росен Желязков пред бТВ.
Той съобщи още, че се разработва нова грантова схема целево насочена към лицензираните автобусни превозвачи, като за целта ще бъдат пренасочени 30 млн. лв. от ОП "Транспорт" към ОП "Иновации и конкурентоспособност". Очаква се одобрението на Европейската комисия. "Тези безвъзмездни средства ще бъдат за оборотни разходи за поддръжка на превозните средства, за нафта, масла, заплати. Те няма да може да се използват за инвестиции, за покупна на нови превозни средства. Но тук също работим с ББР, която в момента гарантира до 80% от кредита. Ще стане така, че и останалите 20% да са гарантирани, което ще направи кредитът много по-достъпен за предприятията", обеща още министър Желязков.
Протестиращите превозвачи в туризма, както и туроператори и екскурзоводи, се оплакаха именно от отказан достъп до безлихвени кредити, грантове и заеми без обезпечения.
Транспортният министър увери, че финансовото подпомагане ще стане по-бързо и с по-малко бюрокрация, като доказването на спиране на дейност по време на извънредното положение вече няма да е условие за отпускане на финансиране. Когато точно ще стане това обаче, Желязков не успя да посочи. По думите на социалния министър Деница Сачева преди ден подобряването на мярката 60/40 за автобусните превозвачи и туризма ще е възможно от 1 юли.
"В момента от ОП "Транспорт" са заделени 170 млн. лв. за подпомагане на превозвачите, пострадали от коронакризата. С новите 30 млн. лв. подкрепата ще стане 200 млн. лв.", заяви Росен Желязков. Според него е много важно мерките да бъдат по-продължителни, а не еднократни. "От Европа до края на годината обаче пари живи пари няма да дойдат. Разчитаме само на национални средства и наличните по европрограмите", каза транспортният министър.
Друга мярка в подкрепа на превозвачите ще бъде засилената борба със сивия сектор - нелицензираните превозвачи. В момента те изземват 30% от пазара на легалните фирми, стана ясно от думите на Росен Желязков. От понеделник са започнали масирани проверки по границите. По-осезаем резултат обаче ще има, когато влязат в сила промените в Закона за автомобилните превози, на който предстои второ ченете в парламента, както и санкциите в Наказателния кодекс срещу нелегалните превози.