В разгара на лятото мистериозен отпадък атакува българските плажове. Морето изхвърля на пясъка тънки бели лентички, които много приличат на продукта от използването на шредер - познатия уред за нарязване и унищожаване на документи.
Първите сигнали за новата напаст дойдоха още на 5 -10 август - от плажовете Карадере, Шкорпиловци, Корал, Нестинарка и и др. Засегнати са и Северното, а вече и Южното Черноморие. На пипане белите отрязъци са като твърда хартия или пластмаса, което силно притеснява и концесионерите, и летовниците, особено след като черноморието ни бе атакувано и замърсено и от бели топчета с гранясала мазнина - вероятно негодно палмово масло, изхвърлено от някой търговски кораб.
Въпреки подадените множество сигнали екоинспекциите във Варна и Бургас още проучват произхода на лентичките - вече половин месец, а стопаните на плажовете се чудят каква е тази напаст и как да почистят пясъка, за да не бягат плажуващите.
А докато властите се туткат, природозащитници разбулиха мистериозното "замърсяване". За отбелязване е, че за пореден път неправителственият сектор показва повече експертиза и бързина на реакция от специалистите в държавните служби.
Оказва се, че не става дума за създаден от човешка ръка отпадък, а за природно явление, и то напълно безвредно. Това е обикновена морска трева, разкри екологът Атанас Русев от гражданското сдружение "Да спасим Корал".
Морската трева всъщност е стар и познат обитател на Черно море, поизчезнала заради замърсяването. Тя расте по дъното и обикновено е зелена, но тази е мъртва, загубила е хлорофила си и се е обезцветила. Във водата е прозрачна, а когато излезе на сушата, от слънцето побелява и хората си мислят, че е някакъв пластмасов отпадък. И по гръцкото крайбрежие има много морска трева, наричат я "фики", обясни пред бТВ Атанас Русев.
Според природозащитника и миналата година по нашите плажове е имало подобно изхвърляне на морска трева за няколко дни, но сега е по-продължително.
А на какво се дължи явлението? Най-вероятно на нелегално "косене" на морската трева. Според Атанас Русев белите лентички са се получили заради усилено тралене на морското дъно в териториалните води на Румъния и България. Напоследък са засечени над 10 турски, български и украински бракониерски лодки с ловци на рапани и бели миди.
Бракониерите използват такива гребла, за да изравят мидите от пясъчното дъно.
Белите "ленти" се появиха още в началото на август на плажовете „Корал“ и „Нестинарка“
Обикновената морска трева (Zostera marina) е растение от семейство "Морски треви". Среща се в Северното полукълбо в плитки крайбрежни води с тинести или пясъчни дъна, пише Уикипедия.
Дължината на листата варира от 50 до над 100 cm, а ширината им обикновено е между 4 и 10 mm. Коренищата пълзящи по и под повърхността на морското дъно. Листата имат няколко надлъжни жилки и са със заоблени връхчета.
Видът имат нужда от достатъчна слънчева светлина, за да вирее. Има сведения за разпространение по плитки места на българското Черноморие ( Калиакра, Варненски залив, Варненско езеро, Бургаски залив, защитената местност „Ченгене скеле“ и др).
Поради замърсяването на морето в крайбрежните зони присъствието на обикновената морска трева е силно ограничено.