Медия без
политическа реклама

На "златната локва" сурвакат с 20 лв. банкова такса тировете

Крайно време е агенцията по храните да обясни какви пари събира по ГКПП-тата и защо

Заради зарази в съседните държави Българската агенция за безопасност на храните върна "златните локви" - пръскането на превозните средства с препарати за дезинфекция.
бТВ
Заради зарази в съседните държави Българската агенция за безопасност на храните върна "златните локви" - пръскането на превозните средства с препарати за дезинфекция.

"Рекетът по границите продължава. Миналата седмица показах случващото се на ГКПП "Капитан Андреево". На друг пункт - "Лесово",  таксата на БАБХ за дезинфекция е 20 лв. за чужденци. Толкова е и банковата такса - също 20 лв."

Това твърди в нова публикация във Фейсбук бившият депутат от ПП-ДБ Ивайло Мирчев. "Вече има реакции от асоциации на превозвачи от чужбина, които алармират българската страна и питат защо им искат общо по 40 лв. (20 евро)", пояснява той в поста си. Мирчев е приложил и платежни документи за соленото таксуване, както и кореспонденция с оплаквания на транспортни компании.

От коментарите под публикацията на Ивайло Мирчев става ясно, че българските камиони са осободени от банковата такса и плащат само за дезинфекцията. Това делене на превозните средства на "наши и чужди" може да докара главоболия на България  с ЕК - защото звучи като недопустима според европравилата дискриминация.

В предната си публикация Ивайло Мирчев разкри, че на ГКПП "Капитан Андреево" леките коли плащат по 4 лв. на БАБХ за преминаване през "златната локва" за дезинфекция плюс 3 лв. - такса за банката, която се събира независимо дали шофьорът плаща кеш или с карта. 

 

За нови машинации около т. нар. Златен гьол" или "Златна локва" на ГКПП Капитан Андреево алармира бившият депутат от ДБ Ивайло Мирчев.

 

От държавната агенция не благоволиха да коментират тази информация. Вместо БАБХ реагира обслужващата я по граничните пунктове банка - Инвестбанк, която даде подробни разяснения през медиите. 

Очакваме Българската агенция за безопасност на храните да си изрови главата от пясъка и най-после да обясни защо шофьорите, преминаващи границата, са принудени да плащат високи такси и защо има различно третиране за български и за чуждестранни превозни средства.

Последвайте ни и в google news бутон