Медия без
политическа реклама

Национална лотария: Законът ни дава право да изберем по-ниска такса

"Толкова ли е богата държавата, че да загуби 100 млн. от данъци?", запита изп. директор на компанията

20 Яну. 2020Обновена
Димитър Ганев
БГНЕС
Димитър Ганев

Законът за хазарта ни дава възможност да изберем по-ниска държавна такса към бюджета.

Това разясни днес пред Нова телевизия изпълнителният директор на "Националната лотария" Димитър Ганев по повод подадения сигнал, че частният оператор години наред е плащал по-ниски такси за организиране на лотарийни игри, докато държавното тото за същия вид игри е облаган с по-високи ставки от Държавната комисия по хазарта. Публикации в медиите твърдят, че за пет години хазната е била ощетена с 250 млн. лв., а финансовият министър Владислав Горанов в края на 2019 г. възложи на Агенцията за държавна финансова инспекция да направи проверка на комисията по хазарта и сезира прокуратурата. До момента няма информация как вървят проверките.

Шефът на "Националната лотария" обаче цитира чл. 30, ал.3 на Закона за хазарта, в който били формулирани два начина на плащане на държавната такса за хазартни игри - едната върху по-голяма основа с по-малки ставки, а втората върху по-малка основа с по-високи ставки.

"Нашите юристи и счетоводители, разглеждайки двата алтернативни начина, прецениха, че за да можем да си позволим да плащаме по-високи печалби на потребителите, е по-добре да изберем варианта при който плащаме върху по-малка основа", обясни Димитър Ганев. Държавната комисия по хазарта пък не е санкционирала до момента този избор на "Национална лотария" и всяка година е потвърждавала начислените такси. "Работим така от 5 години", каза Ганев.

В действителност чл. 30, ал. 3 на закона за хазарта не регламентира точно така нещата, както твърди шефът на "Национална лотария". Там се казва, че за организиране на хазартни игри, сред които е и лотарията с търкане на талончета, се събира държавна такса в размер на 15% върху стойността на направените залози за всяка игра, а за хазартни игри, за които се събират такси и комисиони за участие - в размер на 20% върху стойността на получените такси и комисиони.

За миналата година "Национална лотария" е платила 70 млн. лв. под формата на държавна такса и 30 млн. лв. данъци, съобщи Ганев. И попита: "Толкова ли е богата държавата, че да загуби 100 млн. лв. от данъци?"

Според него предложението на "Обединени патриоти" за промени в Закона за хазарта, внесено от Валери Симеонов, с които се забранява извършването на лотарийни игри от частни фирми, няма да доведе до нещо по-добро.  "От това, което казва г-н Симеонов единственото, което разбирам е, че той няма никакви познания за нашия бизнес. Той не е длъжен да ги има, но непознаването на Конституцията вече е лошо. Нейните принципи са за свобода на търговията, на бизнеса, на частната инициатива и забрана на монополите. Това, което даде Симеонов като пример, е Австрийската лотария. Нейният собственик обаче е частна компания. Такава е ситуацията и в Англия, Италия, Гърция, Турция и други", коментира още шефът на  "Националната лотария".

Ганев съобщи, че са сезирали Европейската комисия. "Смятаме, че те ще се намесят. Надяваме се някой да сезира и Конституционния съд. Чакаме да ни подкрепят и от Световната лотарийна асоциация, на която сме член, от Европейската лотарийна асоциация и нашите чуждестранни партньори. Трудно ни е обаче да им обясним какво се планира в нашата страна, защото подобно нещо няма никъде", допълни той. Шефът на "Национална лотария" коментира още: "В Конституцията изрично пише къде държавата може да прави монопол. Хазартът не е една от тези области. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата