Медия без
политическа реклама

Нанков: Проект-2016 гарантира, че ще има язовир, водата е друг въпрос

Режим в Ботевград може да има евентуално след 3 месеца, опитва се да успокои хората зам.-министърът

31 Дек. 2019Обновена

Зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков се опита да успокои жителите на Ботевград, че не се задава и там водна криза. Думите му бяха, след като кметът на града Иван Гавалюгов изнесе данни, че ВЕЦ "Бебреш", свързвана с бившия кмет на Правец Васил Златев, източва неправомерно много питейна вода от едноименния язовир. Въпреки това Нанков не изключи възможността да има воден режим в града "евентуално след 3 месеца".

Освен това той защити започналата през 2016 г. рехабилитация на язовир "Студена", на стойност 32 млн. лв., като много добър проект, независимо от бедственото положение в Перник. 

"Да успокоя жителите на Ботевград – не ги очаква бедствено положение. Там реагирахме изключително адекватно. Още вчера свикахме среща в МРРБ с кмета на общината, със собственика на язовира - "Напоителни системи", с управителя на ВиК дружеството. По сегашните разчети, има вода за над 110 дни, може би 120 дни, дори ако не влезе и капка нов приток", каза Нанков пред "Нова тв". Но след това допълни: "При необходимост, след 3 месеца може да бъде въведен воден режим. Засега обаче няма такива опасения".

Попитан за това, че над 315 000 българи из цялата страна живеят при воден режим, Нанков заяви:

"315 000 бяха към момента на водене на дебата в парламента, предизвикан от колегите от БСП през ноември. Към момента населението, което живее при воден режим е по-малко. Опасност за Търговище и Шумен - няма. Водата в язовир "Тича" ще стигне за минимум 10 месеца. Проблемът с Шумен и язовир "Тича" е водопровода към Търговище и към Шумен. Там авариите са ежедневие. Факт е, че в по-голямата част от страната водоизточниците са с намален дебит".

"Достъпът до питейна вода е основно, гарантирано право на всеки български гражданин. 59% са средно загубите на вода в национален мащаб, но ВиК операторите са отговорни за тази услуга (б.р. - доставянето на вода и това тя да не се губи по трасето). За това е и важна темата за подмяната на водопроводите - добави Нанков. - Факт е, че в немалка част на страната водното количество на язовирите е ниско".

Нанков коментира и думите през 2016 г. на тогавашния министър на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, че се влагат 32 млн. лв. за рехабилитация на язовир "Студена" и перничани няма да имат воден режим:

"Факт е, че правителството на Борисов - и 1, и 2, и 3, е първото правителство, което влага средства за изграждане на язовири за питейна вода и рехабилитира такива. Стената на "Студена" не бе ремонтирана почти 60 години. Изключително опасна, между другото. И проектът, който и в момента тече на пречиствателната станция за питейни води и водовземната кула, е изключително ефективен и качествен проект. Ние сме подали всички документи на разследващите органи по темата. Но проект, финансиран със средства от Световната банка, гарантира на първо място, че ще има язовир "Студена", защото имаше опасност да бъде забранено водоползването от язовира. Водата от язовир "Студена", като изключително държавна собственост, е друг въпрос. Баланс на водата, разход на водата, отток от язовира, месечните норми и графици, които се разписват и се одобряват по отношение на доставчика на питейна вода - ВиК-Перник, е въпрос, който компетентните органи разследват." 

А относно това дали скоро перничани ще имат вода зам.министърът обяви: "Нивото на подпочвените води е ниско, но ще има достатъчно за захранване. От чешмите ще тече постоянна, а и чиста вода, тогава когато има достатъчно количество, което да гарантира водоползване на годишна база, без въвеждане на воден режим. Ако язовир "Студена" се напълни, възможно е още през март това да стане".

Нанков: Няма да се въвежда воден режим в Ботевград, Шумен и Търговище

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата