НАП ще предложи промяна в Закона за ДДС, с която липсата на реквизити във фискалните бонове и несъхраняването в търговските обекти на паспорт на касовите апарати, няма да водят до запечатване на търговския обект. Тежката мярка няма да се прилага и при проблеми във връзката при предаване на данни към сървъра на НАП.
Това са обещали от приходната агенция на среща с Българската стопанска камара, хотелиери, туроператори и турагенти, ресторантьори, превозвачи, онлайн търговци, разработчици на софтуер и др. по повод прословутата Наредба 18, която бе отложена с 6 месеца. С обещанието си на практика НАП призна, че оплакванията на бизнеса, че данъчни инспектори прилагат суровата мярка "запечатване на обект" за щяло и нещяло, а не само за криене на обороти и на ДДС. От приходната агенция досега уверяваха, че затваряне се прилага само за тежки нарушения като неиздаване на касови бележки и липса на касов апарат.
Заради неуредиците около новите изисквания към касовите апарати и софтуерите за управление на продажбите, премиерът Бойко Борисов нареди на финансовото министерство и НАП да не стартират наредбата, преди да постигнат разбирателство с бизнеса. Запечатването на търговските обекти за дребни провинения, бе поставено като голям проблем от предприемачите на срещата с финансовия министър в края на януари. В момента до затваряне на обекта се стига, ако се установи неиздаване на касови бележки и липса на касов апарат. С влизането в сила на Наредба 18 обаче търговците се опасяват, че при най-малките несъответствия с изискванията за касовите бележки и отчитането им, данъчните ще пристъпят към запечатване на заведението или магазина за едномесечен срок.
От НАП съобщиха, че са поели ангажимент да актуализират указанията към служителите си, като основната идея е в случаите, в които ще се допуска предварително изпълнение на принудителна административна мярка, да се изследва не само конкретното нарушение, но и цялостното данъчно поведение на търговеца и предварително запечатване да има само в случаите на доказана недобросъвестност.
Предстои въпросите по прилагането на Наредба Н-18 да бъдат систематизирани и обсъдени в отделни работни групи с участието на НАП и бизнеса. Всички браншови специфики ще бъдат обсъдени отново на ниво технически въпроси, правна рамка и методология, съобщиха от приходната агенция.
НАП вече обяви, че ще удължи от 24 на 72 часа времето, през което фискалните устройства може да работят без връзка със сървърите й в случай на авария.