Медия без
политическа реклама

Най-печелившите пътнически влакове у нас били с по един вагон

Бивш шеф в жп транспорта обвини управляващите, че пречат на реформите заради "усвояване" на средства

Днес, 14:48
Симеон Ананиев
бТВ
Симеон Ананиев

БДЖ е като черна дупка за парите на българските данъкоплатци. Това обясни в интервю за Радио "Фокус" проф. Симеон Ананиев, бивш директор на Агенция "Железопътна администрация", сега председател на Клъстер "Зелен Транспорт".

"В държавните железници се преразпределят огромни обществени средства, нереформирането им е изгодно за тези, които се страхуват да не изгубят много лостове за усвояване на средства", коментира Ананиев. БДЖ е в ужасно състояние, а България е една от малкото страни в ЕС, коите не са либерализирала пътническия си жп транспорт, каза още професорът.  

"БДЖ получава милиони за изминати влак/км и така най-печеливши се оказват линии, по които има един вагон и един локомотив, защото субсидията е за влак/километри, изтъкна Симеон Ананиев, според когото "това е един от т.нар. бастиони, които властимащите и разпределящи средствата искат да запазят, като обясняват как всичко се прави за хората, като социална политика".


Решението за подобряване на пътническия железопътен транспорт в България е да се допуснат повече участници на пазара - като в товарните превози, създаването на вътрешна конкуренция ще даде възможност за развитието на пазара в добра посока, убеден е професорът. Според него разделянето на  влаковите линии на три лота, предложено от Министерството на транспорта, е правилна стъпка, но трябва да се създаде и обществен съвет, в който да участват всички заинтересовани страни и да допринесат с експертизата си за следващите действия.   

Концесиите на жп линии са добра възможност, смята проф. Ананиев. Ако направи публично-частно партньорство, България може да се включи в Програмата за свързване на европейските столици - например, за високоскоростния влак, който вече по проект е стигнал до Букурещ и трябва да мине и през София.

 

За нуждата от реформи в БДЖ и допускането на нови играчи на пазара говори в предаването “(О)позиция” и експертът по управление и цифровизация в железопътния транспорт д-р Людмил Иванов.

Бързите и експресни влакове между София и Варна/Бургас трябва да се извадят от договора за обществена услуга и да се развиват на свободен принцип. Възможно е...

"Бързите и експресните влакове между София и Варна/Бургас трябва да се извадят от договора за обществена услуга и да се развиват на свободен принцип. Възможно е цената леко да се увеличи с около 20-30%, но това ще зависи от оператора. Един частен оператор ще има много по-ниски оперативни разходи от “БДЖ-Пътнически превози” и рентабилността ще бъде по-висока", обясни д-р Людмил Иванов. 

 

Последвайте ни и в google news бутон