"Путин току-що върна руската икономика в 1991-ва", коментира финансистът Никола Янков във Фейсбук. Повод за коментара му е указът на руския президент, който нарежда плащанията по всякакви облигации в чужда валута (и държавни, и корпоративни) да се извършват в рубли по сметки в руски банки. "Мениджърите в "Газпром, "Лукойл" и "Норилски никел" сигурно са шокирани от новината", пише Янков.
"Това били контрасанкции и така щял да удари инвеститорите от неприятелските държави. Руснаците си мислят, че така ще избегнат дифолт. За тяхно съжаление обаче това си е чисто нарушение на облигационните договори и си е 100% дифолт. По този безумен начин той фалира на практика всички големи руски компании с облигации в евро, долари или каквато и да е валута, различна от рубли", посочва Янков, който е бивш зам-министър на финансите.
И пояснява защо говори за фалити и дифолти:
"Мениджърите в "Газпром, "Лукойл" и "Норилски никел" сигурно са шокирани от новината. Те биха предпочели да се разплатят с кредиторите си (или най-малкото да се договорят), за да продължат да оперират, вместо да изпадат в неизпълнение. А те вероятно могат да се разплатят - особено при тези високи цени на суровините. Сега ще ги разкостят навсякъде по света. До месец ще има дела за несъстоятелност срещу всички руски емитенти в съдилищата по облигационна юрисдикция. А те са основно в Лондон, Ню Йорк, Париж, Амстердам, Люксембург и Дъблин. Механизмът е автоматичен, тъй като банките-депозитари и платежни агенти на облигационерите са длъжни по закон да защитят техните интереси и да стартират делата. Всичките активи на руските емитенти извън Русия (вкл. банкови сметки) ще бъдат блокирани в полза на кредиторите им, всички задължения ще станат предсрочно изискуеми (поради cross-default клаузи) и всички кредитни линии анулирани. От това по-голям автогол едва ли може да има. Не им трябват повече санкции, самосанкционираха се достатъчно. Но така е, като те управляват КГБ-исти", завършва коментара си Янков.