Медия без
политическа реклама

Новите депутати предлагат премахване на данък "уикенд"

"Изправи се! Мутри, вън!" и ДБ искат и вдигане на прага за регистрация по ДДС

29 Апр. 2021
Данък "уикенд" засегна основно ползването на фирмени автомобили за лични нужди.
Илияна Кирилова
Данък "уикенд" засегна основно ползването на фирмени автомобили за лични нужди.

Да бъде премахнат данък "уикенд" предлагат депутати от "Изправи се! Мутри, вън!".

Те са внесли законопроект за изменение на Закона за ДДС, които предвиждат да отпаднат разпоредбите за облагането на личното ползване на фирмени автомобили, имоти, компютри, телефони и други активи на фирмата.

Основен вносител на законовата поправка е Мария Капон, която обаче не е посочила конкретни мотиви защо предлага този данък да бъде премахнат. 

Данък "уикенд" бе въведен от началото на 2016 г. в опит да бъде пресечена практиката да се купуват автомобили за лична употреба, но с фирмена регистрация и така да се спести плащането на 20% ДДС. Затягането на режима бе обяснено от финансовото министерство и със специална евродиректива. Бизнесът обаче остана недоволен и от прекалено усложнените и неясни правила за облагане на фирмените активи със смесено ползване и е факт, че от въвеждането на данък "уикенд" постоянно разпоредбите се коригират. Не се изпълниха и очакванията на НАП и МФ от този налог годишно да влизат в хазната допълнителни 100 млн. лв. Факт е обаче, че фирмите , особено малките, започнаха масово да отписват автомобили и да ги прехвърлят на лицето, което основно ги ползва.

Отмяната на данък "уикенд" в Закона за ДДС би трябвало да доведе и до промени в Закона за корпоративното подоходно облагане и Закона за доходите на физическите лица, където също се урежда облагането на ползването на фирмени активи за лични нужди.

В закона за ДДС "Изправи се! Мутри, вън!" предлага и още една промяна - повишаване на прага за регистрация по ДДС от сегашните 50 000 лв. на 200 000 лв. "Целта е да се подобри режимът за малките фирми, при които влизането и излизането от него е честа практика. Регистрацията по ДДС е свързана със завишени изисквания към счетоводната отчетност, подаване на ежемесечни справки-декларации и дневници за покупките ии продажбите по ДДС. В резултат - много търговци предпочитат да се "задържат" под установения праг от 50 000 лв. оборот, за да не се регистрират и не отчитат част от приходите си", пише в мотивите.

Със същите мотиви за подобна данъчна промяна са внесли в парламента и депутати от Демократична България. Те обаче предлагат прага по ДДС да се завиши до 166 000 лв. Освен за микро и малки предприятия, това ще е облекчение и за физическите лица, които упражняват независимо икономическа дейност, посочват вносителите. Те подчертават също, че предлаганата промяна няма да повлияе негативно на предприятията, които желаят да ползват регистрация по ДДС без да са достигнали облагаем оборот над 166 000 лв., защото регистрацията по избор остава. От ДБ уточняват, че промяната е в съответствие с планираните изменения на евродирективата за ДДС, според която от 2025 г. ще има единен праг на облагаемия оборот от 85 000 евро.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ДДС, данък уикенд, праг

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?