Медия без
политическа реклама

Новите санкции на САЩ срещу Турски поток не плашат Теменужка Петкова

И руски фирми помагат на саудитския "Аркад" за газопровода на българска територия, призна енергийният министър

Илияна Кирилова
Теменужка Петкова

 Министър Теменужка Петкова за пореден път зае щраусова поза за българския ръкав на газопровода "Турски поток", който тя и премиерът Борисов упорито наричат "Балкански поток".

"Проектът е изцяло български и се реализира в съответствие с Европейските правила", изтъкна енергийният министър пред БНТ. Изказването й идва точно когато САЩ отправиха поредно предупреждение, че ще разширят санкциите срещу двата големи газови проекта, които засилват влиянието на Русия в Европа - "Северен поток 2" и "Турски поток". Петкова обаче обяви невъзмутимо, че строителството върви нормално и че дори очаква то да приключи съвсем скоро - в края на годината.

 

Разклонението на "Турски поток", което прекосява България, е проблемно, защото капацитетът му е почти изцяло резервиран за пренасяне на руски природен газ. Това означава, че "потокът" никак няма да допринесе за така желаната диверсификация на доставките. При това за разлика от проваления  "Южен поток", където Русия имаше финансова отговорност, сега България със собствени финансови средства строи газопровод, който ще обслужва транзита на "Газпром". Говорим за инвестиция от 1.1 млрд. евро. 

Формално Русия не участва никак в изграждането на т. нар. "Балкански поток", а строителството бе възложено след доста странно протекъл конкурс на консорциум на саудитския концерн "Аркад". Но на практика на строителната площадка е пълно с говорещи руски работници и специалисти, а фирми от Русия и Беларус се оказват подизпълнители на "Аркад".

Премиерът Борисов яростно отрича руската връзка. През лятото той дори разходи високопоставени гости от Саудитсска Арабия с хеликоптер, за да им покаже трасето на газопровода. Тогова той организира обичайното заснемане с камера и пускане на филмчето във Фейсбук, за да "разобличи лъжите", че имало ангажирани руски фирми.

В интервюто си пред БНТ министър Петкова "издъни" Борисов, като призна, че саудитската омпания „Аркад“ е наела и руски компании за проекта. Тя обаче изтъкна, че основният изпълнител имал право да ползва по своя преценка подизпълнители. 

Бранейки самоотвержено проекта, Петкова пак издекламира познатите твърдения:

-  при реализацията на този проект са спазени Европейската директивата, свързана с природния газ, и законодателството в областта на обществените поръчки. 

- проектът се финансира изцяло от българската държава и ще се управлява от държавното предприятие „Булгартрансгаз“.

- цената на „Балкански поток“ е 1.100 млрд. евро. Размерът и схемата на плащанията са уточнени в заданието на обществената поръчка и не могат да се променят. 

Енергийният министър обаче старателно заобикаля най-важните въпроси - какъв газ ще пренася газопроводът и колко време ще отнеме на "Булгартрансгаз" да излезе на плюс от солидната инвестиция.

 

ЗАПЛАХА

Във вторник Вашингтон отправи поредно предупреждение за санкции срещу фирмите, които участват в изграждането на "Северен поток 2" и "Турски поток" (Щатите вече няколко пъти дават да се разбере, че за тях българската част от газопровода също е "Турски поток", без значение как я именуваме у нас).

Новината сега е, че Държавният департамент разширява обхвата на наказателните мерки срещу двата големи газови проекта, засилващи енергийното влияние на Москва, и дава ултиматум на фирмите, ангажирани в строителството, да прекратят дейностите си в рамките на 30 дни, ако искат да избегнат санкциите. 

"Новите насоки разширяват тълкуването на Държавния департамент на Закона за защита на енергийната сигурност на Европа (PEESA) от 2019 г., като се фокусират върху плавателните съдове, полагащи тръби на най-малко 100 фута под морското равнище за „Северен поток 2“, „Турски поток“ или всеки друг подобен бъдещ проект. Компаниите, предоставящи съоръжения за модернизация или инсталиране на оборудване за тези плавателни съдове“, или финансиране за такава работа също са изправени пред потенциални санкции, съобщи S&P Global Plastts. 

"Държавният департамент и Министерството на финансите са готови да използват пълния набор от санкционни средства, за да спрат строителството на тези тръбопроводи", изтъкват от Вашингтон. 

 

СЕВЕРЕН ПОТОК 2 на прицел

Анализатори посочват, че новият ултиматум от САЩ е провориран от започналата модернизация на руския кораб "Академик Черский“, който полага тръби на дъното на морето, така че да успее да завърши подводната част на „Северен поток 2“ без помощта на други плавателни съдове.

"В момента "Акад" Черкаски" се намира в Балтийско море край бреговете на Калининград, след петмесечен престой на германското пристанище Мукран", пише "Инвестор".  И други кораби - считани за потенциални помощни кораби, са влизали и излизали от порт Мукран, вкл. и "Иван Сидоренко", който сега е в пристанището в Калининград.

Наскоро германският външен министър Хайко Маас заяви, че Берлин няма намерение да се отказва от  газопровода и че "Северен поток 2" ще бъде завършен.

 

Още по темата