На фона на все по-нарастващо напрежение заради липсата на действащи бюджетни правила парламентът се разбърза поне с един закон. С 207 гласа за от 207 гласували депутатите приеха на първо четене внесения от служебния кабинет законопроект за удължаване на действието на отделни текстове от закона за държавния бюджет за 2024-а г. Депутатите определиха и съкратен срок за внасяне на предложения между първо и второ четене – 3 дни, като може да се очаква следващата седмица проектът да мине и на второ четене в зала.
Законопроектът бе внесен с много голямо закъснение от служебното правителство - на 31 декември. Така бюджетната 2025 година започна без никакви действащи правила – няма нито нов бюджет, нито приет удължителен такъв. По тази причина серия от плащания в момента са без определен размер – размери на различни обезщетения, размерът на дължимия дивидент от държавните дружества, не са регламентирани ваучерите за храна на работниците, данъчните облекчения за семейства с деца и т.н. За всички тези плащания удължителният закон предвижда да се прилагат размерите от закона за държавния бюджет за 2024-а година, който има действие само в рамките на същата година и вече не е в сила. Част от удължителния закон са и бюджетните компенсации за небитовите потребители за висока цена на електроенергията. Бизнесът вече заплаши с протести по темата. Предвидено е удължителните текстове да действат 3 месеца, с надежда в този срок да бъде приет и официален бюджет. Освен удължаването на отделни мерки, проектът предвижда и ред за приоритизиране на разходите при липса на достатъчно приходи в хазната, като заплати и социални плащания са с приоритет.
И късното внасяне на закона, и прекалено кратките текстове бяха разкритикувани от депутатите. „Текстовете, които регламентират кои правила продължават да се спазват, са прекалено общи. На второ четене ще предложим прецизно позоваване“, коментира Асен Василев, бивш финансов министър и настоящ председател на една от двете сформирани постоянни комисии – тази по бюджет и финанси. Василев разкритикува и прекалено широките правомощия, които проектът дава на МС за извършване на капиталови и други разходи. „Отново виждаме връщане на практиката правителството само да решава за какво да харчи парите, без санкция на НС“, коментира Василев, като припомни, че във внесения законопроект за държавен бюджет за 2025 година липсва прозрачност за заложените разходи по централния бюджет, с който оперира правителството.
Депутатът от ДБ-ПП Мартин Димитров стигна до още по-далече и настоя при действието на удължителния закон, до приемането на нов закон за държавния бюджет, Народното събрание да одобрява всеки един планиран разход от кабинета. Това би натоварило Народното събрание с много несвойствени дейности и по същество изземва правомощия на изпълнителната власт. Подобен нестандартен подход имаше по линия на разходите на АПИ за пътни ремонти, като КС в крайна сметка отмени тази намеса на НС в правомощията на кабинета.