Медия без
политическа реклама

Парламентът даде отсрочка за ядрената сделка с Киев

Със 180 дни се удължават преговорите за продажба на Украйна на оборудването на проекта "Белене"

11 Септ. 2024
Делян Добрев от ГЕРБ-СДС (вдясно) и Станислав Анастасов от ДПС са водещите вносители по това решение.
БГНЕС
Делян Добрев от ГЕРБ-СДС (вдясно) и Станислав Анастасов от ДПС са водещите вносители по това решение.

Народното събрание даде нова възможност да се сключи сделка, с която Украйна да закупи оборудването на неосъществения проект за АЕЦ "Белене". В пленарната зала беше одобрено предложение на ГЕРБ-СДС и ДПС на Делян Пеевски да се удължи със 180 дни срокът, в който министърът на енергетиката да проведе преговори с Киев за продажбата. Подкрепата си дадоха 107 депутати - от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС на Пеевски и петима независими. Против бяха 65 депутати - от "Възраждане", БСП и 14 независими, а ИТН се въздържа.

За отбелязване е, че настоящият енергиен министър Владимир Малинов не присъстваше на дебата и така изобщо не се разбра какво се случва досега с преговорите. А срокът за приключването им мина преди цяла година.

През юли 2023 г. тогавашният парламент одобри специално решение, с което даде възможност на енергийния министър да води такива преговори. Тогава управляваше кабинетът "Денков-Габриел", подкрепен от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. Решението беше прието покрай визита на украинския президент Володимир Зеленски в България. С него беше отменено по-ранното решение, прието през 2018 г. от парламент, доминиран от ГЕРБ, според което трябваше да се търси възможност за изграждане на "Белене" съвместно със стратегически инвеститор, на пазарен принцип и без предоставяне на държавна гаранция. А оборудването се реши, че трябва да се продаде на Украйна.

В решението тогава беше записано, че продажната цена на оборудването не може да бъде по-ниска от платената от Националната електрическа компания (НЕК) на руския производител "Атомстройекспорт". Страната ни беше дала на руснаците 601 617 133 евро или 1 176 660 837 лв. Преговорите трябваше да се проведат в рамките на едва 60 дни от влизането в сила на това решение. То беше обнародвано в "Държавен вестник" на 11 юли. Очевидно е, че е изминало много по-дълго време и резултат все още няма. През май т.г. стана известно, че украинци са идвали на оглед у нас, след като "Възраждане" се похвали с протест срещу украинска делегация в Белене.

През последните два месеца в парламента отново се разгоряха дебати какво да се прави с оборудването от "Белене". Причината беше, че АЕЦ "Козлодуй" беше докладвала за проблеми с един от парогенераторите. Това стана повод да се повдигне въпросът дали парогенератори от "Белене" не могат да се използват от действащата централа в Козлодуй – един вид, като резервни части. Такива примери за употреба на "Белене" вече има. В парламента предложение в такъв смисъл направи ИТН. Депутати от "Величие", принадлежащи към фракцията на Ивелин Михайлов, пък излязоха с екзотичната идея да довършим съвместно с Украйна проекта "Белене". И двете инициативи не получиха подкрепа.

Идеята на ГЕРБ-СДС и ДПС просто да се удължи срокът за преговори обаче набра скорост, тъй като зад нея застанаха и ПП-ДБ. Проекторешението в този смисъл премина успешно през парламентарната енергийна комисия и днес влезе в пленарната зала. Там очаквано се натъкна на съпротивата на БСП, "Възраждане" и "Величие". Те обвиниха вносителите в национално предателство и настояха оборудването да остане в български ръце. Йордан Тодоров от "Възраждане" твърдеше, че резултат от преговорите липсва, тъй като Украйна няма пари да плати сделката, тъй като е разчитала на евросредства, които няма да получи. Никой не потвърди думите му, но никой не ги и отрече.

Накрая същото мнозинство, което миналата година даде старт на преговорите по сделката, одобри удължването й. Какви са перспективите за нейното успешно приключване, това така и не се разбра.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

АЕЦ Белене, АЕЦ Козлодуй