Медия без
политическа реклама

Три партии поискаха рестарт на руския проект АЕЦ "Белене"

БСП, "Възраждане" и "Величие" ще пробват да блокират сделката с Украйна за ядреното оборудване

Служебният енергиен министър Владимир Малинов заяви, че ще поиска Народното събрание да удължи срока за водене на преговори с украинската страна за оборудването от проекта "АЕЦ Белене".
Илияна Димитрова
Служебният енергиен министър Владимир Малинов заяви, че ще поиска Народното събрание да удължи срока за водене на преговори с украинската страна за оборудването от проекта "АЕЦ Белене".

Парламентът още няма правилник, но започна да "изпитва" членовете на служебния кабинет. Министърът на енергетиката Владимир Малинов бе извикан да отговаря на горещи въпроси на депутатите за ядрената енергетика.

По искане на "Възраждане" Малинов обясни какво става с консервираното оборудване за прекратената АЕЦ "Белене" и докъде са стигнали преговорите с Украйна, след като през юли миналата година предното Народно събрание даде мандат на правителството да води преговори за евентуална продажба на платеното и доставеното от "Росатом". 

Във въпросите и изказванията на депутатите ясно се очертаха два лагера. "Възраждане", БСП и "Величие" в пълен синхрон яростно громяха идеята оборудването за "Белене" да бъде продадено за довършването на трети и четвърти блок на Хмелницката АЕЦ  в Украйна.  От трите  партии обясняваха разпалено, че поне два от парогенераторите, предвидени за АЕЦ "Белене", трябва да се запазят за АЕЦ "Козлодуй". Борислав Гуцанов от БСП заяви, че до часове ще внесе проект за отмяна на решението на НС за сделка с Украйна.  От "Величие" охотно го подкрепиха. "ВъзрАжденците" неуморно питаха защо Украйна ще използва оборудването за своята централа, а ние не можем да построим АЕЦ "Белене".  Техен представител дори "разкри", че е в ход следния пъклен сценарий  - България ще подари оборудването на Украйна, която на свой ред ще го даде на американската компания "Уестингхаус", която ще ни го продаде прескъпо за исталиране в АЕЦ "Козлодуй".

Патосът на изказванията на партриотично-русофилските партии бе - трябва да си довършим АЕЦ "Белене", както сме го започнали, с руснаците.

Станислав Анастасов от БСП им припомни важния факт - още в началото на агресията си в Украйна Русия обяви България за вражеска държава, така че на този етап няма как да разчитаме на нея за стратегически партньорства.

Енергийният министър поясни, че украинската страна бърза да договори оборудването, за да може да завърши с него  двата блока на Хмелницката АЕЦ и да си осигури електроенергия, тъй като Русия системно атакува и унищожава обекти от украинската енергийна инфраструктура.

 

Напредъкът 

Министър Малинов даде доста информация за разговорите с украинците и свършеното досега.

"Замразеното" оборудване на площадката в Белене вече има пазарна оценка и се уточняват следващите стъпки. Оценката е извършена от независим международен консултант още миналото лято и сега му е възложено да я актуализира. НЕК е наела и правен консултант, който да работи по юридическото оформяне на покупко-продажбата.

Вече е имало голяма инспекция с участието на украински и американски експерти, които са дошли на място в Белене и  са се запознали с техниката, условията на съхранение и документацията.

На днневен ред са уточняване на списъка с оборудване, на цената и обема на сделката. България е предложила на украинската "Енергоатом" три варианта - продажба само на техниката с дълъг цикъл на доставка, продажба и на допълнително оборудване и сделка за целия проект "АЕЦ Белене". Минималната цена, която е поставена в решението на НС отпреди година - 1.2 млрд. лева, е само за основното оборудване, подчерта ресорният министър.

 

Ябълка на раздора

Пленарната зала се оказа пълна с депутати с прененции, че разбират от ядрена енергетика. От БСП и "Възраждане"  настояха поне два от парогенераторите на площадката "Белене" да останат в България като резервни части за АЕЦ "Козлодуй". В момента единият от двата блока в единствената ни ядрена централа е в пореден ремонт заради дефект именно на парогенератор. 

Министър Малинов обясни, че вече има две становища на ръководството на АЕЦ "Козлодуй"  по този въпрос, които обаче са противоречиви - едното казва, че има пълна съвместимост, а другото обяснява, че подмяната на козлодуйски парогенератор с беленски принципно е възможно, но е свързано с тежка бюрокрация и ще отнеме много време. Затова министърът е поискал трето становище - от външен консултант. В тази връзка Малинов заяви, че ще поиска Народното събрание да удължи срока за водене на преговори с украинската страна. 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

АЕЦ