Комисията за финансов надзор (КФН) потвърди проспект за първично публично предлагане на емисия акции на Първа инвестиционна банка, които да послужат за увеличение на капитала на банката.
Емисията е в размер до 40 000 000 броя обикновени, поименни, безналични, свободнопрехвърляеми акции с право на глас, с емисионна стойност 5 лева всяка една. В момента акциите на ПИБ се търгуват по 2,40 лв. за брой, т.е. 2 пъти под исканата цена.
Регулаторът вече е вписал посочената емисия в регистъра на публичните дружества. Според индикативните срокове в проспекта е заложено той да бъде публикуван на 3 юни. Много вероятно е цялата процедура да започне месец по-рано.
Преди Нова година банката се опита да набере 200 млн. лв., пласирайки акции по 5 лв. всяка. Тогава КФН отхвърли проспекта.
Преди седмица ПИБ публикува на сайта си заявка за емитиране на борсата на 25 млн. акции на стойност 8 лв. на акция. Сега става ясно, че тя е редактирана. Тогава се появиха съмнения, че за вдигането на капитала на банката ще помогне Българската банка за развитие. Вероятно по този повод финансовият министър излезе със специално съобщение до медиите. В него се посочваше, че по настояване на финансовия министър колегата му по икономическите въпроси Емил Караниколов (който се явява принципал на ББР) е свикал спешно заседание на надзорния съвет на ББР. На заседанието е било взето решение да се възложи на Управителния съвет на ББР да разходва парите само и единствено за изпълнение на приетите от правителството мерки за подпомагане на малки и средни предприятия и граждани, пряко засегнати от коронакризата.
Укрепването на капитала на ПИБ се оказа последната пречка пред кандидатстването на страната ни за членство във валутния механизъм ERM-2, известен още като чакалнята на еврозоната. При стрес тестовете на Европейската централна банка миналото лято стана ясно, че ПИБ и Инвестбанк трябва да подсилят капиталовите си позиции. Това е едно от условията за допускането на България в Европейския банков съвет, в който страната ни трябва да влезе едновременно с членството в ERM-2. В края на март Инвестбанк обяви, че е изпълнила всички предписания на ЕЦБ и е попълнила капиталовия недостиг от 52 млн. евро.
С пласирането на новата емисия ПИБ ще изпълни на 100% и последната препоръка на ЕЦБ, посочват от банката. Стрестестовете миналата година установиха капиталов недостиг в нея от около 263 млн. евро. През декември 2019 г. банката успешно емитира дълг за 30 млн. евро, който след разрешение от БНБ е включен в допълнителния капитал от първи ред, отчитат от ПИБ. Печалбата на консолидирана основа за 2019 г. преди обезценки от 257.7 млн. лв. също е включена в капитала на банката. Към края на 2019 г. чрез мерки за увеличение на капитала и намаление на риска банката е формирала допълнителен капиталов буфер в размер на над 197 млн. евро, обясняват от финансовата институция.
В сряда финансовият министър Владислав Горанов обяви по повод ПИБ, че е покрила на 70% изискванията на ЕЦБ. "До няколко седмици ще сме 100% готови за чакалнята на Еврозоната", заяви Горанов по БНТ, без да дава повече подробности. „Това ще се случи в сроковете, които са договорени с ЕЦБ, така че процесът ще бъде финиширан успешно. Следващите няколко седмици можем бързо да наваксаме пропуснатото време“, увери финансовият министър.