Депутатите от анкетната комисия по случая "Джемкорп" не успяха да разпитат министър-председателя в оставка за подписания при несъвсем ясни обстоятелства меморандум за 1 млрд. долара. Премиерът Кирил Петков не се яви на днешното заседание на комисията следобед и не стана ясно какво точно го е възпрепятствало. На въпросите на депутатите отговори само министърът на енергетиката Александър Николов, който не скри, че съжалява, че медийно-политическият шум е прогонил големи потенциални инвеститори.
По-рано през деня се разбра, че нашумелият меморандум още не е анулиран, но е в процес на прекратяване. Става дума за подписаното преди месеци "необвързващо" споразумение за евентуални инвестиции за до 1 млрд. долара в българската енергика. Тези намерения предизвикаха скандал заради съмнения, че зад чуждестранната компания "Джемкорп" прозират връзки с руски олигарси, близки до Путин. По тази причина в Народното събрание бе създадена анкетна комисия, която да разследва подписания документ и евентуалните рискове за България. Депутатите се запознаха с доклад на ДАНС, който според техни изказвания съдържал притеснителни данни. Докладът бе разгледан на закрито заседание и съдържанието му е тайна. Преди седмица ставна ясно, че меморандумът ще бъде прекратен.
Днес министърът на енергетиката Александър Николов обясни какво е предприел.
На днешния Министерски съвет МС Николов е докладвал, че е изпратил уведомление до Gemcorp Holdings Ltd за прекратяване по взаимно съгласие на сключения на 23 март 2022 г. необвързващ меморандум. Заедно с уведомлението е изпратено и допълнително споразумение, което урежда дейталите във връзка с анулирането на меморандума.
Изслушването
В късния следобед Николов отиде в Народното събрание, за да бъде изслушан от анкетната комисия. Там той на няколко пъти подчерта, че обсъжданият инвестиционен документ е "необвързващ", визира само намерения и не поражда никакви ангажименти за българската страна. Министърът припомни също, че меморандумът всъщност е тристранен и че има и втора компания - американската IP3, която е била водеща в разговорите. IP3 е технологична компания, тя е поканила инвестиционния фонд "Джемкорп" като възможен финансов партньор, поясни Николов.
Той изрази съжаление, че меморандумът няма да има развитие. IP3 обаче е уверила, че продължава да има интерес към България заради големите възможности за развитие на зелена енергетика,, каза министърът в оставка.
Представителките на ГЕРБ в комисията - Десислава Трифонова и Теменужка Петкова, се опитаха да изнервят Николов с агресивни въпроси и коментари. Петкова поне пет пъти го попита защо не е спазена процедурата за подписване на инвестиционни споразумения, а министърът поне 10 пъти подчерта, че това е нещо като паметна записка и няма нужда от никакви процедури и решения. "На заглавната страница на документа пише с едри букви с шрифт 48 "необвързващ меморандум", подчерта Александър Николов. Трифонова пък го нападна, че криел документи от комисията и че тикал българската енергетика в ръцете на офшорки. Когато го нарече "лъжец", министърът я предупреди да си мери думите, защото клеветата носи последствия.
Комисията приключва работата си на практика без резултат. Народното събрание е пред разпускане, след като и третият мандат за съставяне на правителство се провали. Така че изготвяне и разглеждане на доклад няма да има.