Медия без
политическа реклама

Превозвачи скочиха срещу посредниците в тол системата

Два часа транспортните фирми и министърът на регионалното развитие спориха трябва ли да се вдигнат таксите за платените пътища

03 Февр. 2022Обновена
Дискусия за тол системата

Обществено обсъждане с браншовите организации и представители на малките и средни превозвачи в България

Posted by Grozdan Karadjov on Wednesday, February 2, 2022

Детайлна ревизия на цялото тол звено ще назначи вицепремиерът и регионален министър Гроздан Караджов. Одитът ще обхване дейността на тол системата от създаването й до 31 декември 2021 г.

Караджов обяви решението си, след като на среща с малки и големи транспортни фирми, всички те се оплакаха от посредниците, които държавата е "назначила" като национални доставчици на тол услугата, както и свързаните с тях поддоставчици, които събират тол таксите. Превозвачите настояха да се премахнат всички "комисионери", които получават 7% от събраните пътни такси и поискаха директни отношения с държавата и специално създадането държавно дружество "Национално тол управление".  И обявиха: Безконтролно се наливат пари, които не знаем къде отиват.

"Нашата тол система е изродена, с много дефекти и недъзи. Още преди две години предупреждавахме, че тя не само че няма да доведе до по-добри пътища, но и ще намали приходите от пътни такси", заяви Петър Захариев, председател на Националното сдружение на автобусните превозвачи в България. Той призова час по-скоро посредниците да бъдат отстранени.

Транспортните фирми са възмутени, че са принудени да купуват бордови устройства за таксуването на всеки изминат километър единствено от австрийската "Капш". "Тези устройства трябваше да са безплатни, но вече ни събират по 360 лв. за тях", посочиха превозвачи.

Министър Караджов даде две седмици срок за провеждане на одита на тол системата, след което обеща за нова среща с превозвачите, на която да се обсъдят какви мерки може да се предприемат за промяна в начина, по който работи тол системата.

Дискусията премина в доста остър тон, след като в началото министърът нападна превозвачите, че у нас плащат в пъти по-ниски пътни такси отколкото в други европейски страни и че системата основно се издържа от винетните такси, събирани от леките автомобили. Например товарните превозвачи плащли 4 до 5 пъти по-малко спрямо съседните държави, а някои автобуси - и до 20 пъти по-малко.

"Справедливо ли е българските граждани да продължават да плащат за пътища втори и трети клас, а превозвачите - не? Справедливо ли е гражданите с леките си автомобили да плащат два пъти повече от превозвачите с тежкотоварните автомобили?", попита Караджов. 

Още преди седмици той обяви, че ще се наложи разширяване на обхвата на тол системата с включване на второстепенни пътища в нея, както и на повишаване на някои тол такси, за да се осигурят повече средства за поддръжка и развитие на шосейната мрежа.

По време на срещата транспортните компании се противопоставиха силно на това намерение. На фона на другите проблеми -  намалелия поток пътници и затрудненията с товарите заради ковид ограниченията, както и драстично поскъпналите горива -  те предупредиха, че няма да издържат.

От Камарата на автомобилните превозвачи настояват да не се бърза с включването на второстепенните пътища в тол системата, защото навсякъде в Европа има алтернативни безплатни пътища. В същото време обаче от камарата настояват целият транзитен трафик от чужди камиони да минава единствено по магистралите.

Автобусните превозвами предупредиха, че ако и второкласните пътища станат платени, стотици населени места ще останат без обществен транспорт.  И поискаха държавата да увеличи субсидията за обществен превоз на пътници, защото вече цяла година работят под себестойност.

Транспортните фирми определиха като "варварство" прекомерните глоби, които в момента плащат за пропуснати платени участъци. Наказанието, което носи името "компенсаторна такса", е в размер на 750 лв., независимо, че нетаксуваното изминато разстояние струва 10-20 лв. Освен това то не може да се обжалва, а в много случаи нетаксуването е заради бъг в системата.

"Убеден съм, че подобна глоба е несправедлива - за невинни грешки да се налагат такива глоби. При винетките също има подобни проблеми. Ще мислим за нов, по-справедлив механизъм за компенсаторните такси", обеща министър Караджов.

Той се антажира МРРБ да прецизира как да бъде адаптиран обхватът на тол системата, така че автобусните превози да останат да обслужват населените места.

Ще бъде проучено дали европейски регламенти позволяват транзитният трафик да бъде забранен за първокласни и второкласни пътища и да минава единствено по магистрали.

"Не дойдох на срещата с готови решения, Ще обсъдим всички поставени проблеми и ще обсъдим по-конкретно възможните решения след 2-3 седмици", посочи Караджов.

Срещата се излъчваше на живо във Фейсбук профила на министъра - също като предишната голяма дискусия, която бе за състоянието на шосетата в страната и хода на  новото строителство и на ремонтите.

 

 

Ключови думи:

тол система

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?