Медия без
политическа реклама

Протест поиска мораториум върху съмнителните сметки за парното

Критиките срещу ноемврийските фактури на "Топлофикация София" се множат

Протестът бе пред МС, защото организаторите искат лично премиерът Борисов да разпореди временно замразяване на плащанията за парно и топла вода - докато не приключи проверката за формирането на ноемврийските сметки.
Илияна Кирилова
Протестът бе пред МС, защото организаторите искат лично премиерът Борисов да разпореди временно замразяване на плащанията за парно и топла вода - докато не приключи проверката за формирането на ноемврийските сметки.

Съмнително високите ноемврийски сметки за парно, които изненадаха неприятно клиентите на "Топлофикация София", отприщиха лавина от критики. Не само "сурваканите" абонати, но и енергийни експерти смятат, че фактурите са завишени и неразбираеми за обикновените хора. Омбудсманът Диана Ковачева вече настоя за нова проверка, намеси се и прокуратурата, която нареди на КЕВР да провери има ли "надписване" на сметките, при това в най-кратък срок. 

Върховна административна прокуратура (ВАП) сезира председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да назначи проверка, която да установи спазва ли се закона при формирането на сметките за парно.

А днес пред Министерския съвет митинг, организиран от Гражданската платформа "Изправи се.БГ", поиска да бъде наложен временен мораториум върху плащането на сметките за новия отоплителен сезон - докато не приключи задълбочена проверка на изчисленията  - както на топлофикационното дружество, така и на фирмите  за дялово разпределение.  

От "Изправи се.БГ" настояват този път проверката на сметките за парното и топлата вода да се извърши не от Комисията за енергийно и водно регулиране, а от най-високо - от екип на енергийния министър. КЕВР вече извърши проверки по повод на многобройните оплаквания от фактурите за предните месеци, вкл. и изравнителните сметки за предния отоплителен сезон, и обяви, че не е открила нарушения.

Да видим каква работа върши Мая Манолова | Новини и анализи от България |  DW | 10.07.2018"По-високите фактури за парното с 50, 70 или дори 100 процента спрямо ноември 2019 г. са необясними. В момент, в който хората треперят за здравето си, за хляба и доходите си, този "предколеднен сюрприз" е напълно неприемлив", заяви лидерът на "Изправи се.БГ" Мая Манолова. Тя посочи, че миналата година мегаватчас топлоенергия е струвал 95 лева, а сега е 82 лева.

От "Топлофикация София" се опитаха да оправдаят големите сметки с два фактора - този ноември бил с 4 градуса по-студен в сравнения с година по-рано, а освен това заради епидемията и възрастни,и деца си стоят повече вкъщи и потреблението на ттоплинна енергия било средно с 29% по-високо. 

Но както "Сега" писа преди дни, абонати се оплакват, че топлиннните счетоводители подават едни прогнозни данни, а топлоснабдителното предприятие изготвя фактурите с по-високи стойности. 

Еленко Божков: КЕВР е в тежка корпоративно-политическа зависимост"Начинът, по който се "сервират" сметките на гражданите, е непрозрачен, не се обяснява", коментира в сутрешния блок на БНТ  Еленко Божков, бивш  член на КЕВР. Според него това е една от причините софиянци да се съмняват във фактурите, които получават, да пускат жалби и възражения и да не бързат плащат. Експертът направи сравнение с Варна, където топлофикационното дружество събира 96-97% от сметките и печели доверието на абонатите си, като прави енергоспестяващи мерки за своя сметка. 

Част от проблемите в столицата са свързани с разположението на щранговете и споровете как да се плащат общите разходи, популярни и като такса "сградна инсталация", смята Божков.  

Богомил Николов: Хората с пари ги пилеят повече в свръхконсумацияПроблемът е основно при панелните блокове, строени преди 2001 година, при новите сгради, които имат вертикални щрангове, такъв проблем няма. За да спрат проблемите с “Топлофикация”, единият вариант е да се мине на вертикални щрангове, но няма съгласие за това, защото хората не искат да къртят стени", коментира Богомил Николов, председател на  Асоциация "Активни потребители". Според него добро решение е да се заменят сегашните уреди за дялово разпределение по радиаторите с  топломери с прецизно дистанционно отчитане. Тогава абонатите ще могат да проверяват реалното си потребление във всяка минута, дори от смартфона си. Сега клиентът не може да разбере как се формира сметката му и това създава недоверие, посочи експертът.

 

 

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата