Медия без
политическа реклама

Ключова мощност на закъсалата "Топлофикация-София" е извън строя

Поради "окаяно състояние" ТЕЦ-София не произвежда ток от 22 октомври, алармираха работници

03 Дек. 2024
ТЕЦ София няма да произвежда ток поне до Нова година, съобщиха работещи в предприятието.
Илияна Кирилова
ТЕЦ София няма да произвежда ток поне до Нова година, съобщиха работещи в предприятието.

ТЕЦ-София, който е част от "Топлофикация-София", не произвежда електрическа енергия от 22 октомври т.г. По този начин столичният мастодонт не се възползва от шансовете да облекчи и без това тежкото си финансово състояние и ежемесечно губи приходи. За това сигнализират работещи в дружеството с писмо до шефа на Столичния общински съвет Цветомир Петров, до кмета Васил Терзиев и до синдикатите "Подкрепа" и КНСБ. В писмото се посочва, че "Топлофикация-София" разполага с огромен топлофикационен товар от порядъка на над 1 300 мегаватчаса през отоплителния сезон, което обуславя "възможността за производство на значителни колическва ток с висока ефективност на използваното гориво". 

Като причина ТЕЦ-София да не произвежда ток се посочва това, че технически и управленски структурата е в "окаяно състояние". "Наличните енергийни котли 6, 8 и 9 в момента са в ремонт, а роторът на турбината на турбогенератор №8 е транспортиран в завода производител в Чехия. Причините, довели до това състояние, са тонове доклади и нулев резултат, виновни няма. Централизирано управление от 700 човека, а съоръженията не работят и няма да работят поне до 1 януари 2025 г. Липса на ръководни инженерни кадри в дружеството. Липса на адекватно материално-техническо снабдяване, което да отговаря на нуждите. Административен персонал определя какво и кога е необходимо за поддръжката на производството. На фона на отиващото към разпад дружество проблеми като липсата на работно облекло, на инструменти и безумната кадрова политика изглеждат незначителни, но са изключително важни. Отоплителният сезон започна и гражданите на София очакват от нас топлоснабдяване с добро качество", пише в писмото. 

Както е добре известно, от години "Топлофикация-София" е дружество на Столична община и негов принципал е общинският съвет. Още от времената на Йорданка Фандъкова директорският съвет на фирмата се определя и назначава с гласовете на общинските съветници от ГЕРБ. Положението не се промени и в мандата на сегашния кмет Васил Терзиев, тъй като подкрепящата го група на ПП-ДБ-"Спаси София няма мнозинство в СОС. През лятото ПП-ДБ-СС предложиха в "Топлофикация-София" и още 5 ключови общински дружества да се проведат конкурси за нови шефове. В отговор обаче общинският съветник от ВМРО Карлос Контрера и двама от т.нар. независими общинари - Красимир Гълъбов и Севделина Петрова (бивши членове на "Възраждане"), внесоха контрапредложение шефските места да се попълнят без конкурс от хора, посочени от тях. Предложението бе подкрепено от ГЕРБ, БСП и ИТН, като тази конфигурация стана известна като "икономическото мнозинство в София". Така на директорските места в "Топлофикация-София" и още 5 фирми бяха назначени началници, за които не се разбра кой носи отговорност. 

Днес общинският съветник от ПП-ДБ-СС Симеон Ставрев съобщи, че приходите на "Топлофикация-София" за 2023 г. са 1,1 млрд. лв., а разходите са 1,2 млрд. лв. Той допълни, че данните са такива не са само за 2023 г., а за последните 10 години. Ставрев обясни, че през 2023 г. от продажбата на топлинна енергия дружеството е получило към 464 млн. лв., а от продажба на електрическа енергия - 672 млн. лв. "Това означава, че около 40% са само от продажбата на електроенергията, а повечето хора не знаят, че "Топлофикация-София" продава ток", отбеляза общинският съветник. По думите му дружеството има капацитет да удвои тези мощности, но не го прави от десетилетия. Според общински съветници от ПП-ДБ-СС със спирането на производството на ток в ТЕЦ-София "Топлофикация-София" губи по 15 млн.лв на месец. 

Следващата сряда свикваме извънредно заседание на СОС във връзка с проблемите на "Топлофикация-София", съобщиха от ПП-ДБ-СС. Бонка Василева припомни, че за свикването на извънредна сесия са необходими 21 гласа (групата на ПП-ДБ-СС е от 22 души, а целият СОС е от 61 общински съветници). По думите ѝ на това извънредно заседание трябва да присъства и ръководството на дружеството, което да отговоря на въпросите какво предстои, както и има ли финансово задлъжняване между държава, дружество и доставчик в лицето на "Булгаргаз".

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата