Медия без
политическа реклама

Пътят към "Порт Доган" се прокарва бързо и сръчно

Удълбочаването на езерното трасе се реализира скоростно след появата на политика като собственик на пристанище

Част от съоръженията на "Порт Доган"
диян иванов
Част от съоръженията на "Порт Доган"

Политическите трусове в държавата не пречат на скоростното реализиране на проекта за удълбочаване на Варненското и Белославското езера, който стартира през пролетта. Прокопаването ще позволи навлизането в двата басейна на по-големи кораби. В края на трасето е пристанище Варна - запад, но в средата му е и порта на Ахмед Доган в село Езерово, което обяснява бързината на реализацията.

Вчера правителството прие ново решение, с което разреши изпълнението на хидротехнически работи по двата морски транспортни коридора в района (т.нар Канал 1 и Канал 2). Дейностите ще се извършат в рамките на 630 дни. Подобни решения правителството взе и по-рано тази година - на 29 април и 17 юни.

Няма яснота защо са нужни няколко правителствени акта,

най-вероятно те касаят различен тип дейности (прокопаване, изнасяне на наносите и т.н.), както и различни плавателни съдове. В момента трескаво на терен работи дълбачката Glanford, предстои включването на други два съда, които още не са в България - Milford и Seaford. Наскоро специализираният морски сайт maritime.bg публикува информация, че и трите кораба са управлявани от офшорни компании с адреси за кореспонденция в Калининград. На същия адрес е регистрирана и фирмата "Гидрострой", собственик на два от съдовете.

Два са интересните момента около проекта. Първият е именно изключително бързото му осъществяване. Идеята за него е много стара, по различни причини не се осъществяваше. Но след като през есента на 2018 г. Доган се появи като собственик на пристанище в района,

нещата се забързаха.

Вероятно на "спешността" се дължи и обстоятелството, че удълбочаването се случва без ОВОС. Вторият любопитен факт е, че целият този важен проект се случва без нужната публичност. Той е на обща стойност 350 млн. лв., като досега кабинетът възлага дейностите директно на държавното дружество "Транспортно строителство и възстановяване”. То има договор от 2019 г. с държавното предприятие „Пристанищна инфраструктура”. Най-вероятно "Транспортно строителство и възстановяване” наема дълбачките, но не се е чуло за търг и при избора им.

 

ФЕКАЛИИ

Междувременно се заговори, че руската дълбачка може да прокопае и траншеята за новия отпаден тръбопровод от варненските квартали "Аспарухово" и "Галата", след като старият аварира и година вече се изливат фекалии във Варненско езеро. Преди няколко дни пред maritime.bg зам.-кметът на града Христо Иванов не изключи такава възможност. Иначе тръбата се ремонтира от варненската компания "Хидрострой". Любопитно е, че 641 000 лв.  по договора за тръбата (общият проект е за 1.3 млн. лв.) са предвидени за прокопаване на траншеята. Това пък предизвика местни опозиционни политици да попитат какво би станало с тези пари.

 

Още по темата: 

Удълбочаването на Варненско езеро се случва без Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС), макар дейностите да се извършват в защитена зона от екомрежата "Натура 2000" за опазване на дивите птици.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?