Медия без
политическа реклама

Трасето към "Порт Доган" се прокарва без ОВОС

Проектът за удълбочаване на Варненско езеро се случва скоростно след появата на знатния пристанищен деятел

Ахмед Доган
Снимка: Архив
Ахмед Доган

Удълбочаването на Варненско езеро се случва без Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС), макар дейностите да се извършват в защитена зона от екомрежата "Натура 2000" за опазване на дивите птици. Разрешението е дадено от варненската екологична инспекция на 13 март, сочи справка в архивите й. Реконструиращото се водно трасе отвежда до няколко пристанища, едно от които е на Ахмед Доган, придобито от него заедно с ТЕЦ-Варна.

Удълбочаването на езерото е много стара идея, която ще позволи по-големи кораби да влизат в него. Дълги години тя оставаше на хартия. Събитията придобиха забързан ход след есента на 2018 г., когато в района се появи знатен портови деятел – именно почетният председател на ДПС. През 2019 г. транспортният министър Росен Желязков обяви, че инвестицията, възлизаща на 350 млн. лв., е осигурена, а тази пролет започна дейността. Желязков бе отрекъл, че проектът е заради Доган, но аз никого в бранша не е тайна, че без присъствието на почетния лидер на ДПС нещата нямаше да се случат.  А че събитията се развиват наистина бързо показа още един факт – фирмата, която дълбае (руската „Гидрострой”), по информация на вестник "Дневник" е получила това право без търг.

В решението на РИОСВ – Варна от март се казва, че инвестиционното предложение, което е на държавната фирма „Пристанищна инфраструктура”, не е предмет на процедура по ОВОС или екологична оценка по реда на Закона за опазване на околната среда. В решението пише още, че дейностите не противоречат на режима за защитена зона. „Законът изисква поне произнасяне дали е необходим ОВОС, защото водните пътища са включени в неговото приложение 2. Всичко показва, че в РИОСВ - Варна са си затворили очите”, коментира обаче в социалните мрежи екологът Тома Белев, който пръв алармира за проблема. През март инспекцията констатира още, че ще бъдат изгребани 7-8 млн. кубични метра драгажен материал. Не е описано къде точно ще се изхвърлят. Според Белев това се случва в депото „Налбанка” (своеобразен подводен склад в самото езеро), което пък води до изплитняване на 361 декара от водния басейн.

 

АМБИЦИИ

Пристанището към ТЕЦ-а се е ползвало в миналото за разтоварване на въглища. Сега намеренията са мащабни – увеличаване на корабните места, изграждане на зърнен терминал, обработка на около 200 хиляди контейнера годишно и т.н. За амбициите през 2019 г. разказа Данаил Папазов, бивш шеф на варненското пристанище и министър на транспорта при Пламен Орешарски. Той е партньор на Доган в бизнеса на брега на езерото.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?