Медия без
политическа реклама

Радев плаши с фалит на "Булгартрансгаз"

Президентът смята, че облагането на руския газ може да влоши отношенията с Унгария и Сърбия

18 Окт. 2023Обновена
Държавният глава обвини българите, че се примиряват с "некомпетентни и скандални решения" на управляващите.
Илияна Димитрова
Държавният глава обвини българите, че се примиряват с "некомпетентни и скандални решения" на управляващите.

Остро реагира президентът Румен Радев на решението на управляващите да наложат нова такса върху природния газ, който руската компания „Газпром“ транзитира през България по газопровода „Балкански поток“. Държавният глава алармира, без да обясни как, че това ще доведе не само до фалит на българската „Булгартрансгаз“, но може и да влоши отношенията с Унгария и Сърбия, които получават руски газ през нашата територия.

Народното събрание одобри таксата с промени в закона за санкциите срещу Русия, предложени от управляващото мнозинство на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. Таксата, с която се облага преносът и транзитът на руския природен газ, е в размер на 20 лв./мВтч и влезе в сила от 13 октомври.

На тази мярка критично реагираха Белград и Будапеща. Сръбското и унгарското правителство се оплакаха, че се застрашава енергийната сигурност на техните страни. Според българския финансов министър Асен Василев обаче новият данък няма да повлияе върху цените в Унгария и Сърбия. По думите му, цитирани от „Файненшъл Таймс”, целта на София е да намали печалбите на „Газпром“ от транзита през нашата страна.

Българският президент, който е в тежка вражда с правителството от самото му създаване, по-скоро споделя гледната точка на чуждите управляващи. „Утре е ден на българско-унгарското приятелство, приет с решение на Народното събрание през 2016 г. И това разсипаха“, оплака се Радев пред журналисти от кабинета, след като участва в отбелязването на Деня на военния парашутист. И предупреди, че „транспортът и комуникациите с Европа минават през тези две страни“.

"Тази такса е само за "Газпром". Тя продава газ на фиксирана цена на границата с Унгария. Всички такси и разходи преди това се поемат от "Газпром", те не могат еднолично да вдигнат цената", коментира икономистът Георги Ангелов пред "Свободна Европа". България, също така, разполага със суверенното право да налага такса върху вноса и транзита на природен газ – както например на нашата страна й се налага да плаща такса на турската компания „Боташ“ за достъп до газопреносната й мрежа по договор, сключен от служебното правителство на българския президент.

„Още по-важно – това решение ще доведе до декапитализация на „Булгартрансгаз“ и неговия фалит“, алармира държавният глава. Обяснение защо според него ще стане така, той не даде. Новата такса ще донесе повече печалби за „Булгартрансгаз“, а съответно и по-големи приходи за българската държавна хазна.

 

ОБВИНЕНИЯ ВЪВ ВСИЧКИ ПОСОКИ

Радев косвено атакува и българите, които поддържат правителството. „Започналото примирение в обществото с некомпетентни и скандални решения дава все по-голяма увереност на управляващите, че могат да правят каквото си искат не само вътре, но и вън“, заяви президентът.

Той се оплака, че управляващите „обявиха война на президентската институция“. Обвини ги също, че „настояват за конституционни и законови промени, които да осакатят тотално правомощията на президентската институция, за да не може да бъде коректив на каквито и да е безчинства на властта“. Засега нищо от това, което безпокои Радев обаче, не се е осъществило – нито предложенията за промени в Конституцията, засягащи излъчваните от него служебни кабинети, нито исканията на ПП-ДБ за смяна на назначените от президента шефове на специални служби.

ОТГОВОР

Отговор на обвиненията на президента не закъсня.

„Булгартрансгаз“ не е заплашен от фалит. Тази версия няма основания. Въведената преди няколко дни такса за внос и транзит на руски газ през България поражда задължение по отношение на „Газпром“, а не на държавите потребители на този газ или пък на „Булгартрансгаз“, коментира премиерът акад. Николай Денков по повод опасенията, че е възможно промяната в закона да се отрази негативно на финансовото състояние на газопреносното дружество.

Денков посочи още, че страната ни има ясни аргументи за въвеждане на таксата от 20 лв. за мегаватчас. „От една страна, ние защитаваме българския интерес - това са приходи, които могат да влязат в бюджета. От друга страна, има доста добра възможност по този начин да се създаде истинска конкуренция между тръбния и втечнения газ, от което би спечелила цяла Европа“, обясни министър-председателят. Той отново посочи, че в момента нищо не налага ползването на руски газ, защото има развитие на газопреносната мрежа и интерконектори.

Документите за новата такса са изпратени на Европейската комисия, предстоят разговори с представителите на другите европейски държави, посочи Денков Има вероятност те да започнат още следващата седмица на заседанието на Европейския съвет в Брюксел.

''Погледнах какво е написано в Конституцията за основните задължения на президента - да обединява нацията, но очевидно той е решил, че има други приоритети. Винаги съм казвал, че институциите трябва да работят заедно'', коментира още премиерът Николай Денков във връзка с критиката на президента Румен Радев за таксата, която България налага на транзита на газ към Унгария и Сърбия.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата