Медия без
политическа реклама

Росатом плаши Финландия с "прецедента АЕЦ Белене"

Руската компания е завела 6 дела за 3 млрд. долара заради прекратения проект "Xaнxиĸиви-1"

Pycĸaтa дъpжaвнaтa ĸopпopaция "Pocaтoм" e зaвeлa шecт дeлa за 3 млpд. дoлapa заради пpeĸpaтявaнeтo нa дoгoвopa зa изгpaждaнe нa AEЦ "Xaнxиĸиви-1" във Финлaндия, съобщи "Интерфакс". Шефът на "Росатом" Алексей Лихачов обясни, че вече е имало подобни съдебни спорове за АЕЦ "Белене" и българската страна е трябвало да плати 600 млн. евро. Редно е да припомним, че в този случай договорът за доставка от наша страна бе подписан от Красимир Първанов без той да има пълномощия за това, а кабинетът на ГЕРб тогава не посмя да обжалва решението на въпросния арбитраж. Така сега реакторите стоят законсервирани на площадката в Белене.

Финландия реши да се откаже от мащабния ядрения проект, след като в началото на годината "Росатом" предупреди за възможни забавяния. На фона на агресията на Русия в Украйна, санкциите и неясното бъдеще на отношенията между страните от ЕС и Русия е очевидно, че инвестицията в ядрени мощности по руски технологии крие рискове. От компанията инвеститор Fеnnоvоіmа са преценили, че тъй като строителството AEЦ "Xaнxиĸиви-1" вече е забавено и може да бъде отложено с години, най-добре е договорът с "Росатом" да бъде прекратен. Заедно с това финландската фирма започна дело срещу руската корпорация в международен арбитраж. Oбщaтa cyмa нa иcĸoвeтe на Fеnnоvоіmа cpeщy "Pocaтoм" e зa oĸoлo 2 млрд. eвpo, oт ĸoитo 800 милиoнa ca aвaнcoвo плaщaнe,

Финландският консорциум Fennovoima обяви днес, че е прекратил договора си с руската "Росатом" за строителството на планираната АЕЦ "Ханхикиви", предаде Ройтерс.

А ето че сега идва новината, че Москва е завела обратни искове. "Ситyaциятa e cпopнa oт пpaвнa глeднa тoчĸa. Очаквам да възcтaнoвим нaпълнo paзxoдитe пo пpoeĸтa зa AEЦ "Xaнxиĸиви", дoгoвopът зa ĸoйтo бeшe пpeĸpaтeн oт финлaндcĸaтa cтpaнa", заяви гeнepaлният диpeĸтop нa pycĸaтa ĸopпopaция Aлeĸceй Лиxaчoв, като изтъкна: "Имa пpeцeдeнт - бългapcĸият пpoeĸт "Бeлeнe" , зa чиeтo cпиpaнe пoлyчиxмe нaд 600 милиoнa eвpo c peшeниe нa мeждyнaoдния apбитpaж".

 

Още съдебни спорове 

"Росатом" има неприятности с проектите си за ядрени мощности не само във Финландия, но и в Турция, където е в процес на изграждане първата за страната АЕЦ - "Аккую".

Турски подизпълнител заплашва със съдебни действия "Росатом“, след като е бил заменен с друга компания, съобщи "Дейли сабах".

"Аккую Нюклеер“, турското подразделение на "Росатом“, което изгражда четири реактора на брега на Средиземно море, обяви в събота, че прекратява договора си с турската фирма "И Дже Ичташ“ и че е подписала договор с "ТСМ Енержи“. Според турския търговски регистър базираната в Мерсин "ТСМ Енержи“ е собственост на три компании със седалище в Русия.

В понеделник "И Дже Ичташ“ определи решението като незаконно и обвини "Росатом“, че се опитва „да ограничи турското корпоративно присъствие“ в проекта за АЕЦ "Аккую“. Турската фирма обяви, че ще се обърне към арбитражния съд в Лондон и към турския съд. 

От "И Дже Ичташ“ посочват, че „ТСМ Енержи“ е ООД, което няма капацитет да довърши обекта, а съдебните спорове допълнително ще забавят изграждането на ядрената централа. 

Според "Росатом“ обаче замяната на подизпълнителите няма да доведе до закъснения.  

 

Турското правителство планираше да въведе в експлоатация първия реактор на АЕЦ "Аккую“ в средата на 2023 г., когато се отбелязват 100 години от провъзгласяването на Република Турция.

Останалите три реактора трябва да започнат работа до края на 2026 г. – по един всяка година, с което общата инсталирана мощност на централата ще достигне до 4800 мегавата. След завършването си тя трябва да покрива до 10% от вътрешното потребление на електроенергия.

 

Случаят "АЕЦ Белене"

България едва ли щеше да бъде осъдена от "Атомстройекспорт" да плати руските реактори, ако не беше фаталният анекс от 2011 г.  Тогавашният директор на НЕК Красимир Първанов си позволи да подпише въпросия анекс към договора за изграждане на АЕЦ "Белене", преди да са изчистени ключови спорове между българската и руската страна, вкл. и ценовите детайли. По-късно това помогна на руската компания да докаже в международния арбитраж, че България е поискала строителството да продължи и трябва да плати поръчаното оборудване. Първанов подписа анекса, без да е получил правомощия за това от ресорния министър Трайчо Трайков. Заради "своеволието" на шефа на НЕК избухна грандиозен скандал. Бойко Борисов бе принуден да освободи Красимир Първанов, но после го уреди на чудесен пост -  да представлява държавата и "златната  акция" в надзорния съвет на "ЛУКойл Нефтохим" - Бургас. Българската съдебна система не откри проблем в това, че заради един подпис страната ни бе принудена да плати 1.2 млрд. лева за оборудване, което стои в кашони край "гьола Белене" - израз на бившия премиер Борисов. Скандалът от 2011 г. даде повод на Борисов да се освободи от неудобния министър Трайчо Трайков.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Росатом, АЕЦ, Аккую, АЕЦ Белене

Още по темата