Медия без
политическа реклама

Русия заплаши да спре газа за Европа

ЕС ще одобри в четвъртък план за увеличаването на енергийната си независимост

08 Март 2022
БГНЕС/ЕПА

За първи път от началото на войната в Украйна Русия открито заплаши да спре доставките на газ за Европа по газопровода "Северен поток 1". Руският вицепремиер Александър Новак предупреди, че Русия може да предприеме "огледални" действия на тези, взети от западните страни, като спре функциониращия в момента газопровод "Северен поток 1".

"Северен поток 1" доставя около 600 млр. куб. м газ на година. Германия суспендира процедурата по одобрение на "Северен поток 2", след като Русия призна два източни украински района за независими държави.

Цените на петрола могат да скочат над 300 долара за барел, ако Съединените щати и Европейският съюз забранят вноса на петрол от Русия. "Абсолютно ясно е, че отказът от руски петрол би довел до катастрофални последици за световния пазар", каза Новак, цитиран от ТАСС. Според него замяната в Европа на доставките на руски петрол ще отнеме повече от година. "Русия знае къде да пренасочи петрола, ако Европа и САЩ се откажат от него", каза той.

Според Новак Русия няма никакво отношение към покачването на цените на нефта и газа на световните пазари. "То е следствие от безотговорните изявления на европейските политици и призивите ЕС да спре доставките на нефт и газ. Европейските политици за пореден път се опитват да прехвърлят върху Русия проблемите и провалите на собствената си енергийна политика през последните години", добави Новак.

Вицепремиерът подчерта, че "Газпром" изпълнява своите ангажименти по доставката на природен газ за Европа. "На 100% се изпълнява транзитът през Украйна, както и доставките през газопроводите "Северен поток-1", Ямал-Европа, "Турски поток", "Син поток", каза още той.

Лидерите на ЕС се събират в четвъртък и петък, за да одобрят план за намаляване на зависимостта от руските природни ресурси - нефт, газ и въглища. Задачата е трудна, защото ЕС набавя 45% от газа, около 1/3 от нефта и около 50% от въглищата си от Русия. Евентуалното решение ще е превратна точка за страните-членки, защото до миналата година Германия беше твърдо убедена от ползата от "Северен поток-2", а Италия, Австрия и Унгария, които са сред най-зависимите от руските енергийни доставки, не бързаха да търсят алтернатива. Нахлуването на Русия в Украйна обаче промени всичко. "Сблъсквайки се с нарастващата нестабилност, стратегическата конкуренция и заплахите за сигурността, ние решихме да поемем по-голяма отговорност за нашата сигурност и да предприемем решителни стъпки за изграждането на нашия европейски суверинитет, намалявайки нашите зависимости и налагайки нов модел за инвестиции и растеж до 2030 г.", се казва в документът, който трябва да бъде одобрено от европейските лидери.

ЕС има намерение да диверсифицира енергийните си източници и маршрути чрез използването на втечнен природен газ, биогаз и водород. Той ще ускори и изграждането на възобновяеми източници. Предвижда се свързване на европейските мрежи за доставка на газ и ток, за да се използват енергийните ресурси по-ефективно и да се осигури план Б в случай на прекъсване на доставките.

България подкрепя санкциите срещу Русия, като средство за спиране на руската инвазия в Украйна, но вероятно ще поиска изключение от забраната на вноса на руски природен газ и петрол, ако подобно предложение бъде направено, каза българският премиер Кирил Петков пред агенция "Ройтерс".

България подкрепя санкциите срещу Русия като средство за спиране на нейната инвазия в Украйна, но вероятно ще търси изключение от евентуална забрана на вноса на руски природен газ и петрол, ако такова предложение бъде внесено.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Русия, ЕС, Газпром, България

Още по темата