Докато министрите сипят цялото си внимание и щедрост към ресторанти и хотели, други сектори от българската икономика, не толкова гръмогласни, неумолимо потъват в корона кризата. Силите и резервите ни се изчерпват в края на май, предупреди Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ).
Секторът е ключов за българската икономика. Той обхваща 950 предприятия, в които работят 52 000 души, с годишен оборот около 7.5 млрд. лв. и с обем на износа 6.4 млрд. лв., което го прави №1 - 11% от целия експорт на страната ни за миналата година се падат именно на електротехническата промишленост и на електрониката, посочват от БАСЕЛ.
Асоциацията е подготвила план с мерки за възстановяване на българската индустрия. Той вече е представен на правителството с настояване за спешни действия. Както е известно, COVID-19 "удари спирачки" на световната икономика и засегна особено тежко експортно ориентираните предприятия в България.
От асоциацията твърдят, че при секналите поръчки от чужбина и при неясното бъдеще не могат да се възползват нито от схемата 60/40, нито от кредитите на ББР. Те настояват държавата да им помогне чрез серия мерки основно в данъчната област.
БАСЕЛ иска да отпаднат авансовите вноски за корпоративния данък до края на септември, а ДДС да се възстановява по-бързо - в срок до 30 дни.
Друга идея в плана на БАСЕЛ е да се въведат данъчни облекчения за фирмите, които работят предимно за износ. И още, когато държавни предприятия, министерства, агенции и т. н. бавят плащания към фирми по фактури и договори, държавната ББР да покрива просрочията и после да си търси парите от длъжниците.
От сектора предлагат още държавата да закупи лицензи за производство на медицинско оборудване - респиратори, озонатори, оборудване за лаборатории, бактерицидни лампи и системи и т. н., след което да поръча на български фирми да изработят отделните детайли, да монтират и тестват техниката.
В строителните хипермаркети да се зарежда преференциално стока на български производители, е друга от мерките в списъка на БАСЕЛ.
"Мерките на правителството трябва да са с много облекчени процедури и да може да се въведат бързо, тъй като много от фирмите от сектор "Електротехника и електроника" разполагат с резерви до края на май 2020 г., след което ще бъдат принудени да започнат поетапно съкращаване на служители", предупреждава браншовата организация.
Засега от правителството няма реакция на предложенията на БАСЕЛ.